You are currently viewing Záťažová Vesta – Prečo ju používať a TOP 5 Najlepších!

Záťažová Vesta – Prečo ju používať a TOP 5 Najlepších!

Viete čo je to záťažová vesta? Záťažová vesta posúva cvičenie na úplne iný level. Práve vďaka nej sa stane tréning oveľa intenzívnejším – tep sa vám zvýši, pľúca a svaly dostanú riadne zabrať. Tento šikovný fitness pomocník vám pomôže rýchlejšie spáliť kalórie a prebytočný tuk, ale taktiež buduje silu a svalovú hmotu. Je ideálna na cvičenie drepov, výpadov, zhybov, klikov alebo planku.Prečo trénovať v záťažovej veste?

Hľadáte prostriedok, ktorý vám pomôže zvýšiť úroveň a náročnosť tréningu? Ideálnym riešením je záťažová vesta. Môžete si vďaka nej osviežiť tréningovú rutinu a priniesť do cvičenia aj trochu efektivity. 

 • Zvýšenie celkovej kondície

Či už nosíte ľahkú alebo ťažšiu vestu, zaručene zvyšujete svoju kondíciu bez ohľadu na typ aktivity (kardio, kalistenika, posilňovanie alebo domáce cvičenie).

 • Zväčšenie objemu pľúc

Pri intenzívnejšom tréningu sa zvyšuje množstvo kyslíka, ktoré absorbujú pľúca. To má za následok to, že môžete cvičiť dlhšie a bez problémov zvládnete aj ťažšie tréningy. Okrem iného sa vám zlepší aj laktátový prah, vytrvalosť a výdrž.

 • Zvýšenie explozívnej sily

Cvičenie s odporom vás učí rýchlosti a výbušnosti.

Cvičením so závažím musíte vynaložiť väčšiu silu a akonáhle budete cvičiť bez vesty, budete aj rýchlejší. Záťažová vesta je preto ideálna pre ľudí, ktorí sa venujú bojovým športom, ako je box, kick box, mma a podobné.

 • Posilnenie tela

Tým, že máte na sebe záťažovú vestu, sa zmení vaše ťažisko. Tým pádom musíte zapracovať na rovnováhe a zlepšení svojej kondície. Posilnením chrbtice sa zlepší aj celkové držanie tela.

 • Zvýšenie koncentrácie v kostiach

Zvyšujúcim vekom je potrebné zvyšovať pevnosť a hustotu vašich kostí. 

 • Spálite viac kalórií

Nepochybne pri tréningu so záťažovou vestou spálite aj omnoho viac kalórií, ako pri cvičení bez nej.


Na čo si dať pozor pri kúpe záťažovej vesty?

Pozor by ste si mali dať hlavne na dôležité rozdiely medzi vestami, ktoré nájdete vysvetlené nižšie. Veď predsa kto by si chcel kúpiť vestu, ktorá by mu pri cvičení viac zavadzala ako pomáhala.


Aké typy záťažových viest poznáme?

Pri výbere záťažovej vesty je rozhodujúce najmä to, na aké aktivity ju plánujete používať. 

Existujú dva základné typy viest, ktorých hmotnosť si buď môžete nastaviť alebo je pevne daná.

 • Nastaviteľné záťažové vesty na cvičenie vám ponúkajú možnosť upraviť si ich hmotnosť podľa svojich potrieb. Meniť zaťaženie si môžete pridaním alebo odstránením závaží s pieskom alebo plochých oceľových závaží, ktoré sú vložené do predných alebo zadných vreciek. Sú ideálne na posilňovanie, pretože môžete začať s nižšou hmotnosťou a postupne ju iba jednoducho navýšite. Postupné navyšovanie hmotnosti vesty je bezpečnejšie a nebudete riskovať preťaženie svalov alebo kĺbov. Nastaviteľné vesty sa stanú vašim všestranným pomocníkom, ktorý využijete aj pri chôdzi a turistike.
 • Záťažové vesty na cvičenie s pevnou hmotnosťou neumožňujú nastavenie hmotnosti. Tieto vesty sú pre vás ideálne vtedy, keď chcete cvičiť so stále rovnakou hmotnosťou. Využívajú sa hlavne pri kardiu. 

Akú váhu záťažovej vesty zvoliť?

Ďalším znakom, ktorým sa záťažové vesty rozlišujú sú jej rozdielne hmotnosti. Nižšiu hmotnosť by ste mali zvoliť pri záťažovej veste na behanie, ktorá má za úlohu zlepšiť vašu vytrvalosť.

Ak by ste behali s príliž ťažkou záťažovou vestouť, mohli by ste si spôsobiť nepríjemné ťažkosti, ako je bolesť svalov a kĺbov. Naopak na posilňovanie môže mať vesta aj vyššiu hmotnosť. Voľba správnej hmotnosti záťažovej vesty závisí najmä od vašej fyzickej kondície. Všeobecne platí, že hmotnosť vesty so závažím by nemala byť vyššia ako 20% vašej váhy.

 • Záťažová vesta 10 kg má najľahšiu hmotnosť. Je ideálna na beh a odporúča sa najmä začiatočníkom. 
 • Záťažová vesta 15 kg je vhodná najmä na beh alebo kardio.
 • Záťažová vesta 20 kg sa radí medzi stredne ťažké vesty. Výborne poslúži na zvýšenie svalovej hmoty. 
 • Záťažová vesta 30 kg spadá medzi ťažšie varianty a bude pre vás ideálna, ak už s cvičením máte nejaké skúsenosti.
 • Záťažová vesta 40 kg sa hodí vtedy, keď patríte medzi náročných používateľov a s cvičením máte množstvo skúseností.
 • Záťažová vesta 50 kg sa radí medzi najťažšie vesty, preto by ste ju mali používať iba ak máte výbornú fyzickú kondíciu.


vesta na bahenanie, záťažova vesta decathlon

Najlepšie hodnotená záťažová vesta z Decathlon!

Telesná prispôsobivosť

Ergometrický tvar

Nastaviteľná váha 6-10 kg

Cenovo dostupná


Pri výbere správnej vesty je dôležitý aj materiál, z ktorého je vesta vyrobená. Záťažové vesty vyrábame z niekoľkých materiálov, ktoré majú odlišné vlastnosti. 

 • Nylonová záťažová vesta je skvelá vďaka priedušnosti a dokáže absorbovať pot.
 • Neoprénová záťažová vesta je ľahká, pohodlná a dokonale sa prispôsobí každému telu. Vyniká aj svojou priedušnosťou.
 • Polyesterová záťažová vesta dokáže dobre absorbovať pot. Nevýhodou je, že býva mohutnejšia.
 • Bavlnená záťažová vesta sa radí medzi prírodné materiály, tým pádom poskytuje vynikajúcu priedušnosť a údržbu.

Ako a kedy používať záťažovú vestu?

ako vybrať záťažovú vestuPoužívanie záťažovej vesty vôbec nie je také zložité ako sa na prvý pohľad môže zdať. Stačí si ju na seba jednoducho nasadiť a následne odcvičiť svoj tréning. Väčšina záťažových viest má zapínanie na suchý zips, čo vám zabezpečí rýchle cvičenie bez komplikácií. Ak máte vestu vyplnenú pieskovými kapsulami, po nasadení môžete začať s cvičením. Avšak do niektorých viest si musíte sami vložiť závažie. 

Vždy pred začatím tréningu si nastavte popruhy tak, aby vesta na vašom tele pevne držala.

A kedy by sme mali používať záťažovú vestu? Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Záťažové vesty sú skutočne univerzálnym pomocníkom, ktorý využijete naplno pri cvičení s vlastnou váhou. Môžete ju použiť aj pri cvičení zhybov a kľukov.

 


Aké cviky cvičiť so záťažovou vestou?

Ponúkame niekoľko tipov, ako môžete záťažovú vestu efektívne využiť:

 • Cvičenie s vlastnou váhou a záťažovou vestou

S pomocou záťažovej vesty dokážete váš jednoduchý tréning premeniť na vyčerpávajúci a intenzívny tréning. Väčšina ľudí ľahšie dokáže zniesť vyššiu váhu, keď je umiestnená okolo trupu. Ak máte záťaž umiestnenú okolo pása alebo držíte činky, či kettlebell môžete strácať rovnávu dokonca pri nesprávnom cvičení aj spôsobovať polesť.

Tipy na cvičenie so záťažovou vestou:

Sériu nasledujúcich cvikov zopakujte 4 – 6krát. Tréning môžete obmieňať a prispôsobiť si ho. Zaradiť do tréningu môžete aj zhyby, príťahy, klasické výpady, výpady do strán, plank,…

 • Na rozohriatie beh s vestou ideálne 2 minúty
 • 20 klikov s vestou
 • 20 drepov s vestou
 • 20 get-upov s vestou
 • 20 obrátených výpadov s vestou
 • Turistika a chôdza so záťažovou vestou

Obyčajná prechádzka alebo turistika so záťažou spôsobí zvýšenie energetického výdaju, pomôže pri silnom spaľovaní kalórií a nohám dá skutočne zabrať. Aj z bežnej prechádzky do parku alebo do mesta so záťažovou vestou s 15 – 20 kg sa môže stať intenzívny tréning.

 • Behanie so záťažovou vestou

Buďte opatrní ak chcete záťažovú vestu využiť pri behaní. Ak sa nepoužíva správne, váha navyše môže mať negatívny dopad na techniku behu a môže dokonca spôsobiť až zranenia nôh, kolien, bedier alebo chrbta. • Bicyklovanie so záťažovou vestou

Výborným nápadom je bicyklovanie so záťažovou vestou. Najlepšie výsledky dosiahnete na trasách so stúpaním a pri častej zmene pozície zo sedu do stoja, alebo naopak. Príklad ako môže vyzerať váš tréning na bicykli:

 1. Na rozohratie 1,5 km 
 2. Striedavé státie a sedenie – 30 sekúnd sedieť, 30 sekúnd stáť – po 10 opakovaní
 3. 5 minút stáť
 4. Na dojazdenie 1,5 km
 • Posilňovanie so záťažovou vestou

Pri posilňovaní so záťažovou vestou dodáte vášmu tréningu potrebnú intenzitu.

Zároveň donútite usilovne pracovať svaly stredu tela a tým si zlepšíte aj správne držanie tela. Posilňovanie so záťažovou vestou vám pomôže rýchlo spáliť kalórie. Môžete ju použiť pri cvičení mŕtveho ťahu, cvičení na bench presse alebo pri priťahovaní veľkej činky v predklone. (zdroj.)

Cviky so záťažovou vestou – VIDEO


Aké ďalšie závažia na telo existujú?

Váš tréning môžete posunúť o level vyššie aj vďaka iným závažiam na telo ako je záťažová vesta. Napríklad si môžete vybrať závažia na zápästia alebo členky, ktoré jednoducho a ľahko pripnete a zabezpečíte si tak stabilitu a komfort počas namáhavého cvičenia. Závažia na zápästia sú navrhnuté na posilnenie svalov vrchnej časti tela, predovšetkým paží, ale samozrejme aj ramenných alebo chrbtových svalov. Hodia sa na jogging alebo silový tréning.

Závažia na členky posilnia spodnú polovicu tela. Využiť ich môžete najmä pri behu, kedy budete behať do kopca so záťažou na členkoch. Vybudujete si vďaka tomu väčšiu rýchlosť a dynamiku. Požívanín závažia aj na obyčajnej prechádzke, zvýšite svoj energetický výdaj. Rovnako aj pri silových tréningoch alebo joggingu.

[/su_box]

Otázky a odpovede

Aká je najlepšia váha pre záťažovú vestu?

Začiatočníkom sa odporúča začať s vestou s hmotnosťou od 5 do 10 kg. Keď sa vaša kondícia a sila zvýši môžete pridať ďalšiu váhu. 

Existuje dámska záťažová vesta?

Existujú špeciálne dámske vesty, ktoré majú väčšia prsia a tým pádom im nesadne klasická vesta. Dámska záťažová vesta vám nechá potrebný priestor na prsiach. V prípade, že nemáte veľké prsia, bez problémov vám sadne aj klasická záťažová vesta (len málo žien potrebuje špeciálny druh záťažových viest).

Je záťažová vesta vhodná na môj tréning?

Záťažovú vestu môže na tréning použiť takmer každý, kto si potrebuje trošku pridať. Nosenie záťažovej vesty pri tréningu zvyšuje silu, vytrvalosť a to najmä počas kardio tréningu.

Ohodnoť!
[Total: 1 Average: 5]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

Pridaj komentár