Pri športe a pravidelnom hýbaní sa myslite aj na svoje telo. Správna výživa je základ a preto siahnite po kvalitných doplnkoch. Kreatin pomáha bojovať proti únave počas aj po tréningu. Poďme sa ale bližšie pozrieť na to, preto je tento výživový doplnok obľúbený a často používaný.
Čo je to kreatin
Kreatin, je vlastne súhrnné označenie pre všetky bielkoviny. Športovci ho poznajú najmä ako jeden z najlepších a najúčinnejších doplnkov výživy, ktorý podporuje rast svalovej hmoty.
Pomáha zvyšovať silu a výbušnosť. Popri tom má dokonca vplyv na hypertrofiu svalstva.
Keratín pomáha dodávať energiu do všetkých buniek v tele, predovšetkým samozrejme do svalových buniek v tele, pričom väčšina je uložená v kostrovom svalstve v ľudskom tele.
Keratín je dôležitou zložkou:
- pokožky
- vlasov
- nechtov
- zubov
Keďže sa používa ako rýchli zdroj energie, pretože má vplyv na výkon svalov a svalových tkanív, patrí medzi najpopulárnejšie a teda aj najpoužívanejšie doplnky výživy.
Športovci po ňom siahnu najmä počas obdobia naberania svalovej hmoty.
Pomáha zvyšovať nie len silu, ale aj výbušnosť a vytrvalosť.
TIP
Cell-Tech Performance Series + Tričko zdarma je v súčastnosti najpredávanejší a najkvalitnejší kreatin na trhu.
Výhody a nevýhody Kreatínu
Výhody
Pozitívne účinky keratínu sú rýchlo pozorovateľné. Ako sme už spomínali vyššie, jeho zvýšený príjem pomáha pri raste svalov a zaručuje ich rýchlejšie spevnenie.
Podieľa sa na vytváraní energie pre pracujúce a namáhané svaly tým, že posilňuje tvorbu adenozíntrifosfátu, čo je hlavná energická molekula v ľudskom tele.
Kreatin teda zabezpečí, že môžete trénovať intenzívnejšie a výsledky sa objavia skôr.
Nevýhody
Kreatin totiž pomáha zadržovať vodu v bunkách svalov, to spôsobuje zvýšenie práce obličiek. Práve tie sa prílišným zaťažením môžu poškodiť. Takáto nevýhoda by sa však objavila pri dlhodobom a viacnásobne prekročenom užívaní.
Predlžovanie užívania tohto výživového doplnku môže spôsobiť vaše zdravotné problémy, nie je to však pravidlo.
Spôsobia to zostatky keratínu v žalúdku, pri takýchto problémoch sa väčšinou vyskytujú aj žalúdočné problémy ktoré sám keratín nespôsobil.
Odporúčania
Pri krátkodobom užívaní môžete pocítiť kŕče či trhanie svalov. Znamená to, že máte nedostatočný príjem tekutín. Dostatočným pitným režimom sa takémuto vedľajšiemu účinku viete ľahko vyhnúť.
Dočasné, teda nie dlhodobé užívanie keratínu, pri ktorom sa budete riadiť návodom od výrobcu, nie je rizikové. Ak ste sa však rozhodli s keratínom experimentovať (napríklad s dávkovaním či dlhodobým užívaním), nemali by ste podceňovať dostupné informácie. Vystavujete sa zdravotným komplikáciám.
Pri prekročení dĺžky doby užívania keratínu, ktoré vám odporučí výrobca alebo lekár, sa môže stať, že si vaše telo na prísun látky zvykne. Po vysadení kreatinu by si telo nedokázalo látku samo vytvoriť. Práve preto sa neoplatí s keratínom experimentovať, ale striktne dodržiavať odporúčané dávkovanie a dĺžku užívania.
Účinky kreatinu
Jednoducho povedané: keratín vám umožňuje trénovať kvalitnejšie a zvládať väčší tréningový objem.
Účinky keratínu by sa však dali zhrnúť do základných piatich bodov:
- Zväčšenie svalov
- Zvýšenie vašej maximálne sily
- Zlepšenie svalovej vytrvalosti
- Kvalitnejšia hydratácia aj v extrémnych outdoorových podmienkach
- Zvýšenie výkonnosti a sily aj pri opakovaných aktivitách
Kreatin teda nemá účinok stimulačný ale energetický. Je súčasťou energetického systému nášho telo a preto sa zvykne označovať aj že „energetickú bombu“.
Pri keratíne však platí to, že sme ako osobnosti individuálni. To znamená, že jeho účinok závisí od našej hmotnosti, veku, pohlaví a podobne.
Certifikované obchody na predaj výživových doplnkov
Dávkovanie kreatinu
- Najviac kreatin vieme prijať prirodzenou cestou, teda zo stravy, telo získa z hovädzieho a rybieho mäsa. Jedna bežná porcia hovädzieho mäsa stogramovej hmotnosti obsahuje približne 450 miligramov kreatin. Ak sa stravujete pestro denne môžete telu zabezpečiť aj dva gramy keratínu.
- Podľa viacerých vedeckých štúdii by sme mali telu dopriať tri až šesť gramov keratínu denne. Keďže takéto dávky nevieme získať zo stravy, je potrebné siahnuť po výživových doplnkoch.
- Pri výživových doplnkoch sa treba spoľahnúť na dávkovanie, ktoré odporúča výrobca. Zohľadnite pritom potreby vášho tela, vašu výšku váhu, vek a intenzitu tréningu. Ak vás trápia vážnejšie zdravotné problémy pri užívaní sa poraďte s vašim lekárom.
Vedľajšie účinky keratinu
- Kreatin môže spôsobiť bolesti brucha. Ide však o vedľajší účinok, ktorý sa zväčša objavuje výnimočne. Nejde vôbec o pravidlo.
- Bolestiam sa pritom dá predísť, stačí dodržiavať pravidlo a nebrať keratín na prázdny žalúdok.
- Takto by sa vám malo podariť zabrániť nadmernej plynatosti, hnačkám či miernym kŕčom.
- Ak sa však budete držať pravidlám, ktoré uvádza výrobca, vedľajšie účinky by vás mali minúť.
- Vyššie sme rovnako spomínali záťaž na obličky. Ak sú však vaše obličky zdravé a v poriadku, tento problém sa vás týkať nebude.
GymBeam kreatin
Ak uvažujete o kúpe výživového doplnku – kreatin, siahnite po overenom výrobcovi, ktorý si vďaka kvalite výrobkov zabezpečil prvenstvo na trhu. Na Slovensku má takéto prvenstvo značka GymBeam, ktorú uprednostňujú aj vrcholoví športovci. Pri kvalitnom výrobcovi sa môžete spoľahnúť aj na odporúčané dávkovanie ktoré stanovujú odborníci a lekári, ktorí sa zaoberajú výživou. Pri overenom výrobcovi a známej značke si môžete byť istý, že doplnok skutočne obsahuje určenú dávku keratínu. Nekupujte preto „mačku vo vreci“ kvôli výhodnej cene.
Výživový doplnok pritom viete aj od overenej značky ako je GymBeam kúpiť už za pár eur. Najmenšie balenie vás vyjdú menej ako päť euro. Väčšie balenia sú však pre vašu peňaženku ekonomickejšie.
Pingback: Gainer – Ako si vybrať ten správny? (návod) - Fitness-Life®