You are currently viewing Arašidové maslo – výborný výživový doplnok do kuchyne + RECEPT

Arašidové maslo – výborný výživový doplnok do kuchyne + RECEPT

Arašidové maslo je potravina, ktorá pochádza z USA, no dnes je dostupná už takmer v každom obchode na Slovensku. Ide o hustý krém béžovej až hnedej farby, ktorý sa skladá iba z arašidov. V takomto prípade ide o veľmi kvalitné arašidové maslo. Lacnejšie varianty a jeho napodobeniny obsahujú okrem arašidov aj rôzne oleje či rastlinné tuky.

Arašidové maslo sa vyznačuje výraznou slanou chuťou a slanosť závisí od podielu soli v masle. Niektoré arašidové maslá však bývajú aj dosladzované, no tým stráca maslo na kvalite a nie je to už typické arašidové maslo.

Podľa konzistencie môžeme arašidové maslo rozdeliť na dva druhy. Prvým je maslo, ktoré má jemnú konzistenciu a zvykne sa nazývať slovom smooth. To druhé v sebe obsahuje chrumkavé kúsky a nájdete ho väčšinou pod označením crunchies.

Prečo jesť arašidové maslo?

Zdroj proteínu

Mnoho ľudí to síce nevie, ale arašidové maslo je prirodzeným zdrojom proteínu a to vďaka arašidom, z ktorých je vyrábané. Proteín je veľmi dôležitá látka pre ľudský organizmus a podieľa sa na syntéze bielkovín, či raste svalov. Dve polievkové lyžice arašidového masla obsahujú 7-8 gramov bielkovín.

Zdroj živín a minerálov

Ukrýva v sebe plno živín a je bohaté na minerálne látky. Vo veľkej miere je to draslík, ktorý pomáha predísť vysokému krvnému tlaku, či chorobám srdca. Ďalej je to horčík, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri spevňovaní kostí a svalov. Vitamín E je zas vhodný na podporu zdravých čriev.

Zdroj energie

Vďaka vysokému obsahu bielkovín a zdravých tukov je arašidové maslo veľmi dobrým a zároveň zdravým zdrojom energie pre naše telo. Množstvo kalórií poskytované v podobe týchto zdravých tukov sú v tele okamžite využité a neukladajú sa v podobe telesného tuku. Arašidové maslo tak môžete zvoliť napríklad pred tréningom, kedy potrebujete získať energiu na cvičenie. Má síce vysokú kalorickú hodnotu, no vďaka kvalitným živinám vám dodá potrebnú energiu.

Náš TIP
arašidové maslo od gymbeamArašidové maslo od certifikovanej značky GymBeam.sk je absolútnou špičkou spomedzi arašidových masiel.

Bojuje proti chorobám

Je výborným bojovníkom proti niektorým chorobám. Nenasýtené tuky, ktoré arašidové maslo obsahuje, pomáhajú znižovať cholesterol a zároveň tým predísť infarktu. Vďaka vysokému obsahu niacínu je tiež výbornou potravinou pri prevencii proti alzheimerovej chorobe. Vysoký obsah vlákniny zas pomáha znižovať výskyt rakoviny hrubého čreva.

Vláknina

Arašidové maslo sa môže okrem iného pochváliť aj veľkým obsahom vlákniny. Dve polievkové lyžice obsahujú približne 2 gramy vlákniny. Samozrejme existujú aj potraviny s väčším obsahom vlákniny, no na arašidové maslo ide o dostatočné množstvo. Vláknina má veľký vplyv najmä na udržanie zdravého tráviaceho systému. Taktiež pomáha udržať pocit nasýtenia a odďaľuje pocit hladu, zvyšuje absorpciu živín a bojuje s chorobami ako sú obezita, či cukrovka II. typu.

Antioxidanty

Arašidové maslo neobsahuje len veľa bielkovín, minerálov, či vlákniny ale taktiež je aj výborným zdrojom antioxidantov, z ktorých má najväčší význam resveratrol. Ide o prírodný antioxidant, ktorý patrí do skupiny polyfenalov. Zaujímavé je na ňom však to, že sa nachádza iba v niektorých potravinách, ako sú napríklad arašidy, kakao, ríbezle, čučoriedky alebo červené víno.


100% Arašidové maslo zakúpené na e-shope GymBeam.sk

Fitnesslife.sk arašidové maslo od GymBeam

Fitnesslife.sk arašidové maslo od GymBeam

Fitnesslife.sk arašidové maslo od GymBeam


Arašidové maslo a chudnutie, čo je na tom pravdy?

Možno sa vám zdá, že arašidové maslo je vďaka svojej vysokej kalorickej hodnote nezdravé a nemali by ste ho konzumovať, pokiaľ sa snažíte schudnúť. Veľa ľudí bolo donedávna tohto názoru, no v skutočnosti opak je pravdou.

Výskumy zistili, že vďaka nízkemu glykemickému indexu nebudete mať chuť na nezdravé sladkosti medzi jedlami. A práve tie sú najväčším nepriateľom pri chudnutí. Pokiaľ si dáte optimálne množstvo arašidového masla, čo sú 2 polievkové lyžice, dokážu vás zasýtiť na dlhší čas a vďaka tomu sa u vás potlačí chuť na nezdravé jedlá. Takto sa dokážete ubrániť chutiam na sladké bez veľkého odopierania.

PLAN

Number

minutes

Your text

100% Arašidové maslo - GymBeam

2,95 

Nut 6! - Extrifit

12,20 

Peanut Butter - Fitness Authority

9,90 

Arašidové maslo a jeho cena

Cena arašidového masla závisí od viacerých faktorov, ako sú napríklad veľkosť balenia, kvalita či samotná značka. Vo všeobecnosti však môžeme tvrdiť, že cena za 1 kg balenie arašidového masla sa pohybuje na úrovni 6-12 eur.

Bezkonkurenčnú cenu ponúka spoločnosť GymBeam.sk

Arašidové sušienky – RECEPT

Ingrediencie

130 g masla izbovej teploty
150 g hnedého cukru
1 vajce
240 g hladkej múky
1 polievková lyžica mlieka
90 g arašidového masla
6 g kypriaceho prášku
5 g sódy
štipku soli

(zdroj Coolinari.sk)

Postup

Maslo s cukrom vyšľaháme do hladka. Následne pridáme vajce, arašidové maslo, múku zmiešanú s kypriacim práškom, sódou a soľou, na záver mlieko. Všetko dobre vyšľaháme.

Dva plechy vyložíme papierom na pečenie a rúru predhrejeme na 180 stupňov. Pomocou lyžice ukladáme cesto na plechy, vidličkou pritláčame a pečieme 13-15 minút. Po tejto dobe necháme vychladnúť na mriežke.

Sušienky uskladňujeme na chladnom a suchom mieste, vydržia nám približne 2 až 3 týždne. (zdroj: coolinari.sk)

Dobrú chuť.

Ohodnoť!
[Total: 0 Average: 0]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

Pridaj komentár