Ako vybrať správny stacionárny bicykel?
Vďaka tomuto stroju si zlepšíte svoju kondíciu i zdravie v pokoji domova. Medzi hlavné výhody kúpy stacionárneho bicykla patrí nepochybne komfort. Ak patríte k ľuďom, ktorí nemajú v láske posilňovňu a skupinové tréningy, stacionárny bicykel by vo vašom domácom fitness rozhodne nemal chýbať.
Nielenže posilníte srdce, no už po niekoľkých tréningoch sa vám nohy výrazne spevnia. Tento stroj naštartuje stehenné, sedacie a lýtkové svalstvo. Vyjsť schody bez zadýchania už nebude výzvou. Pri cvičení na rotopede môžete spojiť príjemné s užitočným a pozrieť si svoj obľúbený seriál spoza riadidiel.
Pre správny výber stacionárneho bicykla je najlepšie zoznámiť sa so všetkými typmi. Poradíme vám, ako si medzi nimi vybrať ten najvhodnejší. Pred kúpou stacionárneho bicykla sa zamerajte na tieto atribúty.
✅ Ako často budete na bicykli jazdiť?
✅ Aké je maximálne zaťaženie bicykla?
✅ Sedlo by malo byť čo najmäkšie.
✅ Brzdný systém by mal byť čo najmenší.
O čo sa zaujímať pri výbere kvalitného rotopedu?
- V prvom rade by ste mali starostlivo vybrať sedadlo bicykla. Je potrebné, aby bolo anatomicky tvarované, najlepšie gélovej konzistencie. Samozrejmosťou je nastaviteľná výška, prípadne možnosť posunúť si sedačku v pozdĺžnom smere.
- Čo sa týka rámu bicykla, dôležitá je kvalita prevedenia. Zistite preto nosnosť zodpovedajúcu pre bezproblémové cvičenie.
- Kvalitný rotoped váži viac ako ostatné. je to spôsobené záťažovým kolesom, ktoré by malo mať 4 a viac kilogramov. Čím je ťažšie, tým je chod plynulejší a tréning intenzívnejší i efektívnejší.
- Riadidlá by mali byť polohovateľné. Zároveň sa treba opýtať na funkcie počítača, ako napríklad meranie tepu či spálených kalórií.
Čo je magnetický stacionárny bicykel?
- Tento pojem vznikol vďaka použitému brzdnému systému, ktorý nájdete vo väčšine rotopedov pre domáce použitie. Stály magnet vytvára odpor pri pedálovaní, mení polohu voči zotrvačníku a tým sa mení aj brzdný účinok. Cvičenie je preto tiché a cyklotrenažér má dlhšiu životnosť.
Akú ma cenu vlastne stacionárny bicykel?
✅ Ak si chcete zlepšiť figúru, bohato stačí, keď kúpite manuálne ovládaný stacionárny bicykel, ktorý vyjde zhruba na 130 eur.
✅ Drahšie ale kvalitnejšie rotopedy, tzv. ergometre sú však už cenovo dostupnejšie. Kúpite ich od 250 eur.
✅ A však nájdeme v ponuke aj profesionálne stacionárne bicykele ktoré majú cenu od 650 až do 2000 Eur. Tieto sú ale vhodné viacmenej do Fitness centier.
Ako cvičiť na stacionárnom bicykli?
Fitnes tréneri radia nasledovne:
✅ Dbajte na správne nastavenie pozície sedadla a riadidiel.
✅ Nezačínajte zhurta na vysokej úrovni. Tréning zahájte rozcvičkou pomocou predvolených programov. Tieto vás toľko nezaťažia a umožnia vám zdravý štart tvarovania postavy. Postupne pridávajte záťaž. Väčšinu času by ste však mali ísť v rovnakej intenzite. Ak chcete schudnúť, určite využite nastavené programy na počítači vášho rotopedu.
✅ Na záver tréningu zvoľnite tempo. Uvoľníte tak svalstvo.
✅ Po zosadnutí z rotopedu nezabudnite na strečing. (1)
Ako často cvičiť, aby to bolo efektívne?
V prípade, že chcete schudnúť, základom je cvičiť 3 – 5x týždenne zhruba 20 – 40 minút. Dĺžka tréningu závisí od vašej kondície.
Neodporúčame cvičiť každý deň, pretože okrem potenciálneho zranenia môžete cítiť bolesť z presedeného sedacieho svalu.
Nevýhody stacionárneho bicyklu
❗ ❗ Tak ako všetky fitness stroje, aj cyklotrenažéry majú určité nevýhody. V prvom rade sú mnohé z nich nemotorné a veľké.
❗ ❗ V drobnom byte tak zatarasia značnú časť izby. Po ich kúpe z ľudí často opadne eufória a zo stacionárnych bicyklov sa stanú vešiaky na prádlo.
✅ Ale to je asi aj tak skoro všetko z nevýhod. V skutočnosti rotopedom nemôžete skoro nič pokaziť.
✅ Naopak ak ich budete svedomito využívať, spolu so zdravou životosprávou vám výrazne uľahčia zhadzovanie prebytočných kilogramov. Postarajú sa o kondíciu, ktorú inými strojmi tak efektívne nedosiahnete.
Článok bol napísaný autorom: Lenka Krčmáriková pre magazín Fitness-life.sk
Kompletný zoznam Stacionárnych bicyklov nájdete nižšie
Pre kompletný zoznam všetkých dostupných Stacionárnych bicyklov pokračuj kliknutím na tláčítko:
Kompletný zoznam Stacionárnych bicyklov TU
Ja mám doma Erinore 2 a musím povedať že som naozaj veľmi spokojný