You are currently viewing Chia semienka – účinky, cena, recepty

Chia semienka – účinky, cena, recepty

Počuli ste už o malých, tmavohnedých CHIA semienkach nazývaných aj Super potravinou? Pre niekoho môžu byť CHIA semienka veľkou záhadou, pre iných zas nutričným pokladom. Ako to teda s touto bio potravinou v skutočnosti je?

CHIA semienka

chia semienka a chudnutieSuper potravina z južnej Ameriky, stopercentne prírodný doplnok v strave alebo ďalší pomocník na ceste k vysnívanej postave. Aj takéto pomenovania sa spájajú s CHIA semienkami, starodávnu stravu starých Aztékov. V minulosti boli tieto semienka považované za svätú stravu. Dodávali bojovníkom energiu do náročných dní a zároveň ich udržiavali zdravými.

Chia semienka sú považované za krmivo so 100%-ne prírodným základom. Na ich pestovanie nie sú používané žiadne pesticídy ani iné urýchľovače rastu. Tak si zachovávajú všetky látky, ktoré im boli od prírody dané. Ktoré sú to?

 • Bielkoviny (2 x viac ako nájdete v ostatných semenách – ideálne kombinovať s proteínom)
 • Vlákniny
 • Železo (3 x viac ako nájdete v špenáte)
 • Draslík (2 x viac ako v banánoch)
 • Vápnik (až 5 viac ako v mlieku)
 • Omega 3, Omega 6, Omega 9 (až o 80% viac ako nájdete v ľanových semiačkach)

Ako vidíte, CHIA semienka nedostali nálepku Super potraviny náhodou. Skutočne sú skvelým prírodným života budičom, ktorý dostanete v každom obchode s bio potravinami. Zaujíma vás chudnutie a zdravý životný štýl? Potom by nemali chýbať vo vašom jedálnom lístku.


Účinky CHIA semienok

V prvom rade treba zdôrazniť , aké konkrétne majú CHIA semienka účinky na náš organizmus:

 • Bohatý zdroj energie – vďaka bohatým zásobám bielkovín, vitamínu B a vlákniny dodávajú CHIA semienka potrebnú dávku energie ako pre bežných ľudí, tak aj pre aktívnych športovcov. Dodávajú svalom potrebné látky na regeneráciu, preto s nimi nehrozí úbytok sily. Práve naopak.
 • Silnejšie kosti – v CHIA semienkach nájdeme až 2 x viac vápnika ako v klasickom pasterizovanom mlieku. Semienka navyše obsahujú látky, ktoré vápnik distribuujú priamo do kostí človeka. Fosfor obsiahnutý v CHIA semienkach zas pozitívne vplýva na kvalitu zubov.
 • Podporujú chudnutie – neviete, ako schudnúť z brucha? zaraďte CHIA semienka do svojej stravy. Pri konzumácii semienok so sacharidmi spomaľujú proces tvorby jednoduchých cukrov zo sacharidov. Spomalenie tvorby jednoduchých cukrov umožňuje čerpanie energie po dlhší čas. Znamená to teda nielen viac energie, ale taktiež pocit sýtosti. Vďaka nemu obmedzíme pocit hladu, čím podporíme chudnutie.

Popri všetkých pozitívach existujú aj určité negatívne účinky CHIA semienok:

 • Problém s trávením pri vysokom obsahu vlákniny – neodporúča sa konzumovať vysoké množstvo chia semienok za deň. Množstvo vlákniny spôsobí nevyrovnaný stav látok v tele, čo môže mať za následok nepríjemnosti s trávením.
 • Nespavosť – vysoká nutričná hodnota sama sebe naznačuje, že by ste mali chia semienka konzumovať počas dňa. Konzumácia pred spaním sa neodporúča. Telo potrebuje v noci pokojný režim slúžiaci na regeneráciu.
 • Usadenie v krku v prípade konzumácie na sucho – chia semienka konzumujeme vo vode / inom nápoji či produkte tekutého charakteru. V prípade, že ich zjete len tak na lyžičke, môže spôsobiť ich zalepenie na bočné steny ústnej dutiny.

chia semienka recenzia

chia semienka hodnotenie recenzia cena


CHIA semienka a chudnutie

Chia semienka sú vo veľkom využívané práve pri boji s nadváhou. Neznamená to, že vyriešia problém s nadbytočnými tukovými zásobami. Slúžia však ako dobrá pomôcka pre všetkých, ktorí sa radi prejedajú.

 • V prvom rade si musíme uvedomiť, že neexistuje žiaden výživový doplnok, ktorý by slúžil ako náhrada pestrej a vyváženej stravy. Rovnako tak neexistujú žiadne čarovné semienka, ktoré vyriešia váš problém s chudnutím.

Ako pomáhajú chia semienka pri chudnutí?

Ten správny efekt spočíva v ich schopnosti potláčať hlad a zároveň dodávať telu potrebnú energiu. Vďaka tou nemáte pocit potreby konzumácie jednoduchých cukrov, ktoré síce dodávajú do tela potrebnú (dočasnú) energiu, ale za to aj množstvo sacharidov. Sacharidy sú pre energiu človeka potrebné.

Nevýhodou však je množstvo sacharidov, ktoré telo nemá ako spotrebovať. Vtedy sa začnú sacharidy postupne meniť na jednoduché cukry, pri ktorých vysokom množstve hrozí, že sa začnú ukladať do tela „na horšie časy“. Takéto cukry treba páliť. 

Samozrejme je výborne k tomu doplniť aj nejaké kardio cviky, prečítajte si náš článok ako schudnúť z brucha, kde sa dozviete ako sa rýchlo zbaviť prebytočných tukov.

Chia semienka majú unikátnu schopnosť spomaľovať proces premeny sacharidov na jednoduché cukry.

Ak je tento proces pomalý, ostáva v tele mnoho energie, ktorú môže čerpať z premieňajúcich sa sacharidov. Energiu čerpá telo dlhší čas a vy nemáte po krátkej chvíli pocit, že potrebujete energiu doplniť. V tomto tkvie veľká výhoda chia semienok. Na jednej strane čerpáte energiu z premieňaných sacharidov, na druhej strane pri fyzickej aktivite postupne spaľujete jednoduché cukry. Čím dlhšie sa budú sacharidy premieňať, tým menej potrebujete prijímať vysoko energické produkty.

Prečítajte si aj diskusiu o semienkach 


Certifikované obchody na predaj výživových doplnkov


Cenové kategórie

Pri výbere chia semienok musíte myslieť, že sa predávajú „na váhu“. To znamená, že si sami zvolíte, koľko gramov chia semienok na začiatok skúsite. Samozrejme, nájdete aj chia semienka vopred zabalené v obale. Je len na vás, ako si vyberiete. Osobne odporúčame kupovať chia semienka na váhu podľa potreby. Zároveň upozorňujem, že cenová odchýlka sa líši v závislosti od konkrétnych predajcov.

 • Vopred balené

1000 g: 7€ – 10€
100 g:  2€ – 3€
200 g:  3€ – 4€

 • Podľa vlastnej potreby na váhu

100 g: 1€ – 2€


Skúsenosti ľudí s Chia Semienkami

chia semienka recenzia a skusenosti


Jednoduché raňajky s chia semienkami

Začnite deň aktívne a dodajte telu potrebné minerály so skvelým chia pudingom s jablkovo – škoricovou príchuťou. Zaberie to len 15 minút. Ako na to?

Na 1 až 2 porcie potrebujeme:

2 hrnčeky mlieka (polotučné)
½ ČL vanilkového extraktu
2 PL kokosových lupienkov (nemusí byť kokos)
2 jablká (nakrájať, vykôstkovať)
2 ČL škorice (práškovej)
½ až 2/3 hrnčeka (2 dcl) chia semienok

recept na puding s chia semienkami

Postup:

 1. Nalejeme mlieko do malého plechového hrnca. Zohrievame na miernom ohni. nasypeme dnu vanilkový extrakt a ohrievame 2-3 minúty.
 2. Zohriate mlieko (nemusí sa variť) nalejeme do nádoby. Pridáme chia semienka. Miešame približne 2 a pol minúty. Chia semienka absorbujú mlieko a trochu sa navrú.
 3. Necháme odstáť 3 minúty. Posypeme škoricou a pridáme jablká. Tie môžeme nakrájať na malé kúsky alebo postrúhať na vrch pudingu.

DOBRÚ CHUŤ!

Čo hovoríte na chia semienka teraz, keď máte všetky informácie na dlani? Stoja podľa vás za vyskúšanie? Ak patríte medzi ľudí, ktorí chcú žiť zdravo, určite túto voľbu odporúčame. Chia semienka sú neškodné, ak neprekročíte dennú dávku. O nej sa môžete poradiť či už s výživovým poradcom alebo aj lekárom. Vyvarujte sa ich užívaniu, ak trpíte vysokým krvným tlakom a beriete na to silnejšie lieky. Pre každý prípad sa spýtajte na chia semienka svojho lekára.

Ohodnoť!
[Total: 0 Average: 0]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

Pridaj komentár