Vitamíny od A po Z. Prečo na ne nesmieme zabúdať?
Ľudské telo funguje nepretržite. Je to akýsi dokonalý stroj, ktorý funguje ako hodinky – dýchame, bije nám srdce, krv v ňom neustále prúdi a má na starosti milión ďalších funkcií. Ale ak náš organizmus nedostáva dostatok živín, vitamínov, minerálnych látok , nemôže dokonale plniť svoju funkciu. V nasledujúcom článku sa dozviete o dôležitosti vitamínov a prečo na ne nesmieme zabúdať.
Čo sú vitamíny?
Vitamíny patria medzi látky, ktoré organizmus nevyhnutne potrebuje, avšak vo veľmi malých množstvách. Aj napriek tomu, že nedodávajú telu žiadnu energiu a nevytvárajú ani žiadne kalórie, sú spoločne s bielkovinami, tukmi a minerálmi nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského tela.
Význam vitamínov
Bez vitamínov by v organizme nemohlo dochádzať k dôležitým procesom metabolizmu (látkovej výmeny). Vitamíny sa priamo podieľajú na metabolizme bielkovín, cukrov a tukov. Taktiež spomaľujú degeneratívne procesy spôsobené starnutím a posilňujú imunitné, biochemické a intelektuálne reakcie.
Netreba zabúdať na to, že organizmus si nedokáže vitamíny vyrobiť sám (vyprodukovať si dokáže sám jedine vitamín D a vitamín K a aj to len v obmedzenom množstve). Preto je nevyhnutné ich denno-denne dopĺňať v dostatočnom množstve.
Delenie vitamínov:
- Podľa skupín:
Vitamíny skupiny A
Charakteristika: Vitamín A je považovaný za „očný vitamín“ a patrí medzi dôležité antioxidanty (beta-karotén).
Účinky na organizmus: Je základným rastovým faktorom u detí a dospievajúcej mládeže, je nevyhnutný pri raste a celkovej pevnosti kostí a zubov. Pomáha udržiavať zdravú kožu a sliznice dýchacích, tráviacich a močových ciest. Je skutočne nevyhnutným pre rast, bunkový vývoj, zrak a imunitné funkcie.
Príznaky nedostatku: Nedostatok vitamínu A sa prejavuje šeroslepotou, zvýšenou náchylnosťou na infekcie, dýchacími ťažkosťami, poškodením zraku a v extrémnych prípadoch až k slepote.
Príznaky nadbytku: Otupenosť, vypadávanie vlasov, zvracanie, poškodenie pečene a kostí. Spôsobuje taktiež zvýšené riziko potratu a poškodenia plodu. Nadbytok môže mať za následok žlté zafarbenie pokožky.
Forma vitamínu A : retinol
Zdroj : rybí tuk, hovädzia pečeň, maslo, mliečne výrobky, žltosfarbená zelenina a ovocie – mrkva, tekvica, marhule, cukrový melón, zelená a listová zelenina
Odporúčaný denný príjem: 600 µg
Vitamíny skupiny B
Charakteristika: Zo začiatku sa vitamíny skupiny B pokladali iba za jeden vitamín, ale časom boli zistené určité rozdiely v ich chemickej štruktúre, mierne odlišný účinok v organizme a rozdielne zdroje v potrave. Ich dôležitou spoločnou vlastnosťou je to, že sa zúčastňujú na uvoľňovaní energie v organizme. Pri zvýšenej psychickej alebo fyzickej záťaži ich potreba stúpa a je potrebné zvýšiť príjem vitamínov zo skupiny B.
Formy vitamínu B: B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12
B1 – Tiamín
Účinky na organizmus: Bráni tvorbe toxických látok v tele, ktoré môžu poškodiť srdce a nervový systém. Má vplyv na duševnú výkonnosť a pamäť.
Príznaky nedostatku (najviac sa vyskytuje u alkoholikov): Strata chuti do jedla, strata vnímania, zmätenosť, opuchy končatín, svalová slabosť a zväčšenie srdca.
Príznaky nadbytku: Nie sú známe, každý nadbytok sa vylučuje obličkami von z tela.
Zdroj: strukoviny, kukurica, zemiaky, slivky, hrozno
Odporúčaný denný príjem: 1,4 mg
B2 – Riboflavín
Účinky na organizmus: Vitamín B2 zabezpečuje dobrý stav kože, očí, funkciu srdca a ďalších orgánov. Znižuje hladinu cholesterolu.
Príznaky nedostatku: Suché a popraskané pery, zápaly ústnych kútikov, ťažkosti pri prehĺtaní, krvou podliate oči, dermatitída, mierna málokrvnosť.
Príznaky nadbytku: Nie sú známe, nadbytok sa vylučuje močom, ktorý je sfarbený do jasnožlta.
Zdroj: sušené ovocie, čerešne, marhule, kiwi, broskyne, brokolica, vlašské orechy a čierne ríbezle
Odporúčaný denný príjem: 1,6 mg
B3 – Niacín
Účinky na organizmus: Pomáha udržiavať zdravú kožu, podporuje funkciu tráviaceho ústrojenstva a nervov. Je potrebný na hojenie rán.
Príznaky nedostatku: Poruchy spánku, únava, nervozita až depresia, znížená koncentrácia, pocity strachu, pigmentovaná kožná vyrážka, dermatitída, hnačky a v extrémnych prípadoch až demencia.
Príznaky nadbytku: Nadbytok môže spôsobiť sčervenanie kože a poškodenie pečene.
Zdroj: grepy, broskyne, jahody, mrkva, hrozno, karfiol, zemiaky, červená paprika, petržlenová vňať
Odporúčaný denný príjem: 18 mg
B5 – kyselina pantoténová
Účinky na organizmus: Kyselina pantoténová je nevyhnutná pri syntéze cholesterolu, tuku a červených krviniek. Zabezpečuje normálne a správne fungovanie nadobličiek a je nevyhnutná pre rast.
Príznaky nedostatku: sa vyskytujú v ojedinelých prípadoch, ale môžu viesť až k zníženiu citlivosti a páleniu prstov na nohách.
Príznaky nadbytku: Nie sú známe.
Zdroj: melón, maliny, brokolica, zeler, karfiol, citrón
Odporúčaný denný príjem: 6 mg
B6 – Pyridoxín
Účinky na organizmus: Vitamín B6 je nevyhnutný pri tvorbe červených krviniek. Taktiež je dôležitý pri správnych imunitných reakciách organizmu a pre nervový systém. Znižuje napätie svalov, pôsobí proti kŕčom a močopudne.
Príznaky nedostatku: U dospelých je nedostatok vzácny, ale môže viesť k príznakom ako je málokrvnosť, depresia a zmätenosť.
Príznaky nadbytku: Ak sú podávané dlhodobo vysoké dávky môže to viesť až k nervovému poškodeniu, poruchám vnímania a funkčným poruchám v končatinách.
Zdroj: banány, sója, orechy, zelená a listová zelenina
Odporúčaný denný príjem: 2 mg
B9 – Kyselina listová
Účinky na organizmus: Vitamín B9 je nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek a liečbu chudokrvnosti. Napomáha emocionálnemu zdraviu a zbavuje nervozity a stresu.
Zdroj: hrach, šošovica, špenát, brokolica, ananás, jahody, pomaranče, repa
Odporúčaná denná dávka: 100 µg
Vitamíny skupiny C
Účinky na organizmus: Vitamín C je potrebný na tvorbu kolagénu, pomáha pri liečbe ďasien, znižuje hladinu cholesterolu, posilňuje imunitný systém a pomáha pri hojení rán a krvotvorbe. Chráni telo pred infekciami, traumami a stresom. Zlepšuje absorpciu železa z potravy.
Príznaky nedostatku: Únava, strata chuti do jedla, zápaly ďasien, šupinatenie kože, bolesti kĺbov, pomalé hojenie rán. Veľký nedostatok môže spôsobiť duševné poruchy a vnútorné krvácanie, ktoré môže viesť až k málokrvnosti. V extrémnych prípadoch môže viesť až k náhlej smrti na srdcové zlyhanie.
Príznaky nadbytku: Bežne sa nadbytok vylúči močom. Avšak u veľmi citlivých ľudí sa môžu vytvoriť obličkové kamene, môže sa objaviť bolesť hlavy s poruchami spánku.
Formy vitamínu C: kyselina askorbová
Zdroj: citrusové plody, jahody, čierne ríbezle, paprika, zemiaky, karfiol, kapusta, šípky
Odporúčaná denná dávka: 75 mg
Vitamíny skupiny D
Charakteristika: Pri kontakte našej pokožky so slnkom si telo dokáže vytvoriť veľké množstvo vitamínu D. Aby ste získali dostatok vitamínu D, stačí ak svoju tvár a paže vystavíte slnku 3 x týždenne cca na 15 minút.
Účinky na organizmus: Vitamín D je nenahraditeľný pri vstrebávaní vápnika a fosforu. Podieľa sa na tvorbe kostí a zubov a správnej funkcií kože.
Príznaky nedostatku: Svalová slabosť a napätie, mäknutie kostí, ktoré spôsobuje bolesti a zlomeniny. U detí – deformácia kostry.
Príznaky nadbytku: Nadbytok vedie k ukladaniu vápnika a k nenapraviteľnému poškodeniu srdca, pľúc a obličiek.
Formy vitamínu D: D1, D2, D3, D4, D5
Zdroje: rybí tuk a pečeň, vajcia, tuniak, losos, sardinky
Odporúčaný denný príjem: 5 µg, jeho potreba je vyššia najmä v detstve
Vitamíny skupiny E
Účinky na organizmus: Vitamín E s pomaľuje starnutie a zvyšuje odolnosť ľudského organizmu. Znižuje krvný tlak, má močopudné účinky, zvyšuje plodnosť a potenciu.
Príznaky nedostatku: sa prejavujú iba u nedonosených detí a u ľudí, ktorí nevedia vstrebávať tuk – nervové poškodenie, málokrvnosť.
Príznaky nadbytku: Vysoké dávky spôsobujú nedostatok vitamínu K.
Forma vitamínu E: tokoferol
Zdroje: zelená listová zelenina, sójové bôby, obilné klíčky
Odporúčaný denný príjem: 10 mg
Vitamíny skupiny K
Účinky na organizmus: Je nevyhnutný pre normálne zrážanie krvi.
Príznaky nedostatku: v extrémnych prípadoch vzniká porucha zrážania krvi
Príznaky nadbytku: zvýšený výskyt leukémie
Odporúčaný denný príjem: 80 µg
- Podľa rozpustnosti
- Vitamíny rozpustné v tukoch (lipofilné vitamíny) – vitamíny A, D,E,K
Jedná sa o vitamíny, ktoré potrebujú množstvo tukov a minerálov, aby sa mohli vstrebať v tráviacom trakte. Tuky je potrebné telu dodať, aby sa mali v čom rozpustiť. Organizmus ich dokáže ľahko ukladať do svojich tukových zásob (najčastejšie v pečeni).
- Vitamíny rozpustné vo vode (hydrofilné vitamíny) – vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, C
V organizme sa neukladajú do zásoby a ich prebytok sa vylučuje von z tela močom. Sú pre telo neuveriteľne dôležité a bez týchto vitamínov vydrží správne fungovať iba niekoľko dní. (zdroj)
Multivitamínové suplementy
Pojem „multivitamín“ označuje širokú škálu vitamínov, minerálov a ďalších zložiek. Radia sa medzi komplexné vitamíny, ktoré obsahujú dôležité esenciálne látky. Pre správne fungovanie tela a udržania zdravie je potrebných 13 vitamínov. Tie telo potrebuje prijať, až na dve výnimky – vitamín D a B3, ktoré si organizmus dokáže vytvoriť sám za určitých podmienok.
Multivitamínové suplementy obsahujú vitamíny na:
- posilnenie imunity
- zvýšenie energie
- zníženie stresu a riziko vzniku depresií
- regeneráciu kože, vlasov a nechtov
- podporu zraku
Kto by mal užívať multivitamín?
- tehotné a dojčiace ženy
- dojčené deti
- starší ľudia
- vegetariáni a vegáni
- športovci
- ľudia s problémami pri vstrebávaní živín
- ľudia, ktorí nemajú bohatý jedálniček a jedia málo
- ľudia po žalúdočnom bypasse
Pingback: Quinoa – Čo to je + 4 TOP Quinoa recepty - Fitness-Life®