You are currently viewing Vitamin E – Účinky, Nedostatok, Cena

Vitamin E – Účinky, Nedostatok, Cena

Vitamin E je jeden z najdôležitejších vitamínov pre ľudský organizmus. Patrí medzi tokoferoly ktorých základnú štruktúru tvorí tokol. Poznáme α, β, γ, δ tokoferoly a ich vplyv závisí od počtu metylových skupín. Vitamin E má veľký antioxidačný účinok a navyše ide o vitamín, ktorý je rozpustný v tukoch a v malých množstvách môže byť uskladňovaný vo svaloch, tukovom tkanive a pečeni.

Naše telo si ho však nedokáže vyrobiť a tak je potrebné ho prijímať z potravy.


Vitamin E – Pozitívne účinky

Vitamín E je veľmi potrebný pre normálnu funkciu všetkých orgánov ľudského tela a ak ho telo nedostáva v dostatočnom množstve, dochádza k prejavom jeho nedostatku.

Medzi jeho najdôležitejšie funkcie patrí:

 Vďaka svojmu vysokému antioxidačnému účinku sa považuje za najdôležitejší antioxidant v tele

 Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek

 Rozširuje cievy, zabraňuje zrážaniu krvi a zároveň znižuje hladinu zlého cholesterolu v krv

 Podporuje zdravie celého srdcovo- cievneho systém

 Zvyšuje fyzickú a sexuálnu výkonnosť

 Má veľmi dobrý účinok na potenciu a zároveň podporuje činnosť pohlavných žliaz

 Podporuje hojenie popálenín a poranení

 Omladzuje pokožku a spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív

 Pomáha pri menštruačných problémoch

 Prispieva k správnemu tráveniu a metabolizmu tukov

 Zúčastňuje sa obnovy a rastu svalovej hmoty a ďalších tkanív

 Znižuje krvný tlak

 Pomáha pri ochoreniach ako sú cukrovka, rakovina, alergie, alzheimerova choroba, či srdcovo-cievne ochorenia


Príznaky nedostatku Vitaminu E

Vitamín E je obsiahnutý vo veľmi širokej škále potravín a preto sa nestáva veľmi často, že by dochádzalo k jeho nedostatku. Vo výnimočných prípadoch to však môže nastať a jeho príznaky sú najmä:

Problémy nervového systému

 Poruchy fungovania svalov

 Zvýšenie peroxidácie tukov v pečeni

 Problémy s kardiovaskulárnym systémom

 Postihnutie červených krviniek (anémia)

Nedostatok vitamínu E sa v niektorých prípadoch môže vyskytnúť aj u predčasne narodených detí, ktorým sa následne tento vitamín podáva.


Certifikované obchody na predaj výživových doplnkov


Zdroje Vitamínu E

Keďže si telo nedokáže vyrobiť vitamin E svojvoľne, je potrebné ho prijímať zo stravy alebo výživových doplnkov.

Najčastejšie sa vyskytuje v potravinách rastlinného pôvodu, ako sú rastlinné oleje, mandle, lieskové orechy, pistácie, vlašské orechy, pekanové orechy, fazule, pšeničné klíčky, obilné klíčky, sójové bôby, slnečnicové semienka, špenát, brokolica, kapusta, kel, paradajky, tekvica, avokádo, kivi, mango, maliny, marhule, čierne ríbezle alebo broskyne.

Ďalšími významnými zdrojmi vitamínu E ryby, morské plody, mäso či vajíčka.

Nodporúča sa dlhé skladovanie a varenie niektorých týchto potravín, vitamín E sa totiž na vzduchu rozkladá.


Vitamin E 400 Recenzia

Vitamin E 400 je produkt vo forme kapsúl, ktorý obsahuje vitamín E a je vhodný ako doplnok stravy. Používa sa ako podporný prípravok pri problémoch Vitamín E 400s dýchacími cestami, so svalmi a kĺbmi, či pri poruchách s trávením. Taktiež aj pri liečbe neurologických ochorení, ochoreniach pečene, ďasien a odporúča sa ho používať aj pri prevencii proti vzniku chronických ochorení. Prípravok je vhodný pre dospelých a deti od 3 rokov. Samotná cena závisí najmä od veľkosti balenia, no cena produktu Vitamin E 400, ktorý obsahuje 200 kapsúl, sa pohybuje v rozmedzí 10-12 eur.

Tento Vitamín E 400 je výborné skombinovať spolu s Vitamínom D pre zaručenie výbornej funkcie tela.

Dávkovanie pre Vitamin E 400

  • Odporúčané množstvo vitamínu E je 10-15 mg/deň, v prípade fajčiarov sa môže denná dávka zdvojnásobiť.
  • tehotných žien to je 15 mg na deň a pri dojčení sa dávka môže zvýšiť na 20 mg na deň. Vitamín E sa totiž presúva do materského mlieka a pomáha tak ku správnej výžive dieťaťa.

Odporúčané denné množstvo je potrebné dodržiavať, keďže vitamínom E sa dá aj predávkovať. Niektoré vitamíny sa v prípade prebytočného množstva v tele dokážu dostať von, napríklad močovodnými cestami.

  • Vitamin E sa však dokáže v tele uskladniť a je preto možné sa ním aj predávkovať. To môže vyústiť až do hemoragickej cievnej mozgovej príhody, teda do stavu, kedy môže prasknúť cieva a nastane krvácanie do mozgu.

protein sk


Predávkovanie vitamínom E

  • môže viesť aj k zníženiu zrážanlivosti krvi, čo môže vyústiť ku zvýšenému krvácaniu.
  • Obzvlášť si na to treba dať pozor, ak vás čaká operácia. V takomto prípade by ste sa o užívaní vitamínu E mali poradiť so svojim lekárom. Z tohto dôvodu sa vitamín E neodporúča používať zároveň s liekami proti zrážanlivosti krvi.

Pozor by si mali dávať taktiež aj diabetici, pretože vitamín E môže totiž redukovať potrebu inzulínu. Pred začiatkom jeho užívania je potrebné sa poradiť s lekárom.


 

PLAN

Number

minutes

Your text

Your text

True Whey Protein - GymBeam

od 12,95 

Impact Whey Protein - MyProtein

14,90 


Zhodnotenie Vitamínu E

Vitamin E je veľmi potrebný vitamín pre ľudský organizmus a správne fungovanie všetkých orgánov. Dôležitú úlohu hrá aj pri prevencii a liečbe rôznych chorôb. Užívať sa môže takmer pri akomkoľvek ochorení, no vždy treba dávať pozor na to, s akými liekmi ho kombinujete.

Aj v tomto prípade platí, že všetko treba užívať s mierou, takže je podstatné dodržiavať denné stanové množstvo a to 10-15 mg.

Vyskytuje sa vo väčšine potravín, najmä v potravinách rastlinného pôvodu.

K jeho nedostatku nedochádza často, no v takomto prípade je vhodné užívať vitamín E ako doplnok stravy vo forme kapsúl. Je dobré ho skombinovať aj s Vitamínom D pre správnu činnosť tela.

 

Ohodnoť!
[Total: 0 Average: 0]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

This Post Has One Comment

Pridaj komentár