You are currently viewing Kokosový olej – 5 dôvodov, prečo ho používať – Účinky, Skúsenosti

Kokosový olej – 5 dôvodov, prečo ho používať – Účinky, Skúsenosti

kokosový olejKokosový olej patrí v dnešnej dobe k najpopulárnejším potravinovým olejom. Jeho jedinečná kombinácia mastných kyselín má pozitívne účinky nie len pre naše. Práve z tohto dôvodu je jedným z mála potravín, ktoré možno klasifikovať ako „superpotravina“.

Kokos patrí medzi primárne potraviny v afrických alebo ázijských krajinách už generácie, no v západných krajinách prichádzame na jeho čaro až v súčasnej dobe. Čím ďalej skúmame kokosový olej a jeho vlastnosti, tým viac pozitívnych účinkov na naše telo objavujeme.


5 dôvodov, prečo používať kokosový olej každý deň

Kokosový olej je viac ako len chutný zdroj tuku. Výhody, ktoré nám kokosový olej prináša sú pre náš organizmus neuveriteľné:

 1. Strata váhy

Môže sa to zdať ako veľký nezmysel, že práve používanie vysoko kalorického oleja nám môže pomôcť schudnúť naše neželané kilá navyše. Ale je to pravda! Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny s krátkym a stredne dlhým reťazcom – triglyceridy, ktoré sú ľahko stráviteľné v porovnaní s inými jedlými olejmi a zvyšujú rýchlosť metabolizmu organizmu. Tým nám kokosový olej pomáha spaľovať viac energie a pomáha ľuďom s nadváhou schudnúť. Preto ľudia žijúci v tropických pobrežných oblastiach, ktorí denne používajú kokosový olej ako primárny olej na varenie, nie sú obyčajne trpiaci nadváhou. Samozrejme do zdravej stravy je potrebné pridať aj cvičenie napríklad tak na steppery alebo stacionárnom bicykli

Jedenie toho istého množstva kalórií z kokosového oleja, namiesto mastných kyselín z iných rastlinných olejov, umožňuje spáliť až o 5% viac kalórií denne.

 1. Zlepšovanie imunity

Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovú, ktorá pomáha bojovať proti baktériám a znemožňuje prežitie vírusov a húb. Mnohé moderné zdravotné problémy sú spôsobené práve nadmerným výskytom baktérií, húb a vírusov v tele, ako napr. chrípka alebo herpes. Pravidelným používaním kokosového oleja tak môžete pomôcť nie len baktérie s tela odstrániť, ale tiež im v budúcnosti predchádzať a tým posilňovať svoju imunitu.

 1. Znižovanie hladiny cholesterolu

Kokosový olej zvyšuje dobrý HDL cholesterol a zároveň znižuje ten škodlivý LDL, čo vedie k zdravšiemu profilu cholesterolu, a tým znižuje riziko srdcových ochorení. Tiež zlepšuje citlivosť na inzulín, udržiavajú normálnu hladiny cukru v krvi a zabraňuje ukladaniu tuku okolo životne dôležitých orgánov.

 1. Urýchľovanie hojenia

Pri aplikácii na infikované oblasti tvorí kokosový olej chemickú vrstvu, ktorá chráni poškodenú časť tela pred vonkajším prachom, vzduchom, baktériami a vírusmi. Je vysoko účinný pri modrinách, pretože urýchľuje proces hojenia poškodených tkanív.

 1. Starostlivosť o pokožku, vlasy a zuby

 • Je vynikajúci masážny olej, ktorý pôsobí ako účinný hydratačný prostriedok pre všetky typy pokožky.
 • Pomáha tiež pri liečbe rôznych kožných problémov vrátane psoriázy, dermatitídy, ekzému a iných infekcií kože. Práve preto kokosový olej tvorí základnú zložku rôznych produktov starostlivosti o telo, ako sú mydlá, pleťové vody a krémy, ktoré sa používajú na starostlivosť o pokožku. Taktiež spomaľuje výskyt vrások a prehĺbenie kože, ktoré zvyčajne sprevádzajú starnutie.
 • Kokosový olej je tiež skvelý spôsob, ako sa udržať od svojho zubára ďalej. Jeho antibakteriálne vlastnosti umožňujú udržať si vaše ústa a zuby zdravé, či už používaním zubnej pasty alebo ústnej vody.
 • Tento hustý maslový olej napomáha pri zdravom raste vlasov a zaisťuje ich lesk. Je tiež vysoko efektívny pri znižovaní straty proteínov vo vlasoch. Ak sú tieto proteíny nekontrolované, môže to viesť k nezdravým poškodeným vlasom. V prípade, že vlasy úž poškodené sú, poskytuje tiež základné bielkoviny potrebné na ich liečenie a výživu.

Pravidelným masírovaním hlavy s kokosovým olejom môžete zabezpečiť, aby vaša pokožka na hlave neobsahovala lupiny, dokonca aj vtedy, ak je pokožka na pokožke chronicky suchá.


Výhodný TIP

kokosový olej-vyhodne


Všestranné využitie

Kokosový olej v posledných rokoch narástol na popularite, pretože sa štúdiami preukázalo, že vplýva na naše telo pozitívne. Pre jeho priaznivé účinky mnohí výrobcovia nahradili ostatné oleje práve za kokosový olej, nie len v potravinárstve ale aj v kozmetike. Takže prídavky kokosového oleja nepoužívame len na varenie ale nájdeme ich už aj v šampónoch, balzamoch alebo zubných pastách.

Vo varení ho môžete využiť ako:

 • Skvelý olej na varenie s vysokým dymovým bodom. Výborný tiež na pečenie, smaženie alebo ako náhradu za maslo, napr. pri výrobe popcornu
 • Prídavok do kávy alebo ovocných koktejlov na zvýšenie energie
 • Substitút nezdravých rastlinných olejov na výrobu domácej majonézy

Kokosový olej pre krásu

Rovnaké vlastnosti, ktoré sú prospešné pri varení, robia kokosový olej prospešný aj pre vlasy, pokožku a zuby.

 • Domáci dezodorant – pôsobí nie len antibakteriálne, ale aj pomáha v boji proti zápachu
 • Balzam na pery – v porovnaní s klasickými balzamami na pery obsahujúce nezdravé zložky, je kokosový olej výbornou prírodnou náhradou, ktorá pomáha pery chrániť pred vysúšaním a popraskaním
 • Prírodná bieliaca zubná pasta – bežné prípravky na bielenie zubov vo väčšine prípadov obsahujú chemikálie, ktoré síce zuby vybielia, ale na druhej strane vám poškodia zubnú sklovinu. Použitie kokosového oleja na zuby vám nepomôže len pri ich bielení, ale vám tiež chráni ďasná.
 • Prírodná ústna voda – práve jeho antibakteriálne účinky ničia baktérie a tým chránia zuby pri tvorbe zubného kameňa a taktiež dezinfikuje ústnu dutinu
 • Domáci šampón – spolu s jablkovým octom vyrobíte prírodný šampón bez chemikálií, ktorý vlasy nie len vyživuje, ale aj ich udržuje krásne lesklé. Taktiež podporuje rast vlasov a zabraňuje vznik nepríjemných lupín.
 • Prírodný vlasový kondicionér – vlasy posilňuje a tiež napomáha vlasom udržať si ich zdravú vlhkosť. Okrem toho pomáha rozčesať zauzlené vlasy bez bolestivého ťahania.
 • Gél na vlasy – páni si namiesto gélov s alkoholom, môžu vlasy upraviť práve kokosovým olejom. Vlasy si zachovajú určený tvar budú sa pekne lesknúť. (zdroj)

Kokosový olej sa dá tiež použiť ako:

 • Prírodný krém na holenie
 • Odstraňovač očného make-upu
 • Substitút za telové mlieko
 • Masážny olej

Výhodný TIP

PLAN

Number

minutes

Your text

Balenie Kokosových krémov BIO

33,90 

Kokosový olej 500ml

14,90 

Kokosový krém BIO 300G

8,90 


Nie je olej ako olej

Čím viac populárnejší je kokosový olej, tým stúpa aj množstvo ponúkaných produktov na trhu. Nie sú však všetky rovnakej kvality. Existujú 3 druhy kokosových olejov, podľa spôsobu výroby:

 1. Rafinovaný kokosový olej (na trhu od 7 Eur/liter)

Väčšina kokosových olejov je rafinovaná, pokiaľ na etikete nie je uvedené inak. Rafinovaný kokosový olej je vyrobený zo sušenej kokosovej dužiny, tzv. kopra. Kopra je nepoužiteľná bez spracovania. To je dôvod, prečo u výrobcoch prechádza procesom rafinácie, bielenia a deodorizácie, aby sa zbavili nečistôt a aby bol koncový produkt stabilnejší.

Rafinovanie je najbežnejší spôsob výroby kokosového oleja, ktorý nájdete v rôznych obchodoch. Takýto kokosový olej je lacnejší ako nerafinovaný olej, ale tiež menej kvalitný.

 1. Nerafinovaný kokosový olej (na trhu od 13 Eur/liter)

Nerafinovaný olej je vyrobený z čerstvých kokosov, namiesto sušenej kopry. Výrobcovia ho vyrábajú mechanickým lisovaním oleja – bez pridania škodlivých chemikálií. Nerafinovaný kokosový olej je tiež bežne označovaný ako „panenský“ alebo „extra panenský“.

 1. Organický kokosový olej (na trhu od 20 Eur/liter)

Organický kokosový olej, ale inak nazývaný BIO kokosový olej pochádza z organických kokosov, ktoré sa pestujú bez pesticídov, insekticídov a ďalších potenciálne nebezpečných chemikálií. Tieto oleje môžu byť výrazne drahšie ako neekologické možnosti, ale ak hľadáte najvyššiu kvalitu, investícia je odôvodnená.


Skúsenosti s kokosovým olejom od ľudí

skúsenosti recenzia

Zdroj: modrykonik.sk


Čo sme sa dozvedeli?

Kokosový olej je superpotravina, ktorá má na naše telo doslova zázračné účinky. V porovnaní s inými jedlými tukmi sa kokosový olej rýchlejšie metabolizuje v našom organizme a zlepšuje hladinu cholesterolu. Okrem iného pôsobí antibakteriálne a urýchľuje hojenie poškodených tkanív. Jeho využitie je naozaj multifuknčné – môžete ho jesť, variť s ním a miešať do nápojov, alebo ho môžete použiť aj na pokožku, vlasy a zuby. Tento všestranný olej má naozaj stovky použitia v domácnosti, v zdravej výžive na krásu a vo varení. Je veľmi ľahko dostupný či v supermarketoch alebo v obchodoch so zdravou výživou.

 

Ohodnoť!
[Total: 0 Average: 0]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

This Post Has One Comment

 1. Andrea

  Ja používam Kokosový olej takmer denno denne, a musím povedať že mi veľmi pomáha v každom smere! 🙂 🙂
  Určite odporúčam

Pridaj komentár