You are currently viewing Tribulus Terrestris – Účinky, Cena, Dávkovanie

Tribulus Terrestris – Účinky, Cena, Dávkovanie

Tribulus terrestris – alebo ako na výkonné telo po každej stránke

Ak hľadáte prírodný spôsob ako si zabezpečiť výkonnosť organizmu, siahnite po Tribulus terrestris.

Pod týmto zložitým latinským názvom sa skrýva rastlina Kotvičník zemný, alebo „pichľavý vinič“, ktorý je známy svojimi účinkami na výkonnosť organizmu.

Keďže zvyšuje testosterón, a považuje sa za prírodné afrodiziakum, používa sa aj pre zlepšenie erekcie, mužskej aj ženskej plodnosti či pri celkovej podpore sexuálnej aktivity.

Vyhľadávaný je najmä kvôli obsahu steroidných saponínov a práve tie zvyšujú hladinu testosterónu. Kotvičník zimný sa používa aj ako prevencia problémov s prostatou. Zároveň pomáha zredukovať telesný tuk či znižovať hladinu cholesterolu.

Náš TIP
tribulus terrestris gym beamTribulus Terrestris od GymBeam je jeden z najuznávanejších Tribulus Terrestris produktov

 

Tribulus terrestris má pritom ešte širšie využitie. Používa sa aj doplnok výživy pri prevencii ochorenia obličiek či pečene, bolestiach hlavy. Užívanie tohto výživového doplnku by mala dopomôcť k celkovému posilneniu organizmu.

Nejde pritom o žiadnu novinku. Kotvičník zemný sa využíval už v tradičnej gréckej, čínskej a indickej medicíne. Západná medicína ho začala využívať už v osemdesiatych rokoch minulého storočia.


Účinky – Tribulus terrestris

  • Najdôležitejšie je poznamenať, že rastlina, ktorá pôvodom pochádza zo Severnej Ameriky, má obohacujúce a priaznivé účinky na ľudské telo.
  • Športovcov môže výživový doplnok zaujať tým, že napomáha budovaniu svalovej hmoty. Ľudia ho však užívajú aj na prevenciu pri zdravotných problémoch.
  • V ľudskom tele zvyšuje hladinu testosterónu, to má priaznivé účinky na rast svalov, vlasov či skvalitnenie nechtov.
  • Keďže ide o prírodný výživový doplnok, môžu ho užívať aj ľudia s alergiami.

Na čo sa najčastejšie používa?

  • na zvýšenie sexuálnej túžby a zlepšenie plodnosti
  • na zvýšenie rastu svalovej hmoty

V minulosti, v tradičnej medicíne, sa rastlina využívala aj pre jej močopudné, antiseptické a protizápalové účinky.

Rastlina sa môže využívať celá, priaznivé látky nájdete v kvetoch, plodoch, semenách, listoch či dokonca v koreni.

Tribulus terrestris obsahuje predovšetkým sapogeníny (najmä chlorgenín, gitigenín, diosgenín, ruskogenín a trogoghenín).

Okrem toho je Kotvičník bohatý aj na alkaloidy (najmä harmin a harman) tiež na bioflavonoidy, glykosidy, flavonoidy, triesloviny a živicu.

Veľký je obsah fytosterolovo a sterínov, rovnako tak niektoré časti rastliny obsahujú aj vitamíny a minerály.

Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie

  • Kvety: Nachádzajú sa tu aj steroidy, napríklad diosgenín, ale aj flavonid campherol, alkaloidy, rutín a quercetín.
  • Plody a semená: Plody sú na rastline najbohatším zdrojom prírodných anabolických steroidov označovaných ako fytosteroly. V semenách aj plodoch sa nachádzajú oleje.
  • Listy: Listy sú bohaté aj na vitamín C. Listy a vňať majú v sušine tiež bielkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu a minerálne látky.
  • Koreň: Tu sú dôležité fytosteroly vďaka čomu je koreň veľmi často využívaný ako základ výživových doplnkov určených pre zlepšenie vitality tela a na podporu pohlavných funkcií.

Rastlinu využívajú aj ľudia, ktorí pravidelne podstupujú detox.

Tribulus terrestris má totiž pozitívny efekt pri prečisťovaní organizmu. Tým zlepšuje fungovanie imunitného systému.


Tribulus Terrestris – pozitíva a negatíva

Pri Tribulus terrestris sa nežiadúcich účinkov obávať nemusíte. Tie sú takmer nulové. Aj tu však platí, buďte opatrní.

Pozitívne účinky na celkovú prosperitu vášho organizmu a celého tela by sa mali dostaviť pomerne skoro.

Už v prvých týždňoch pravidelného užívania pocítite príjemné zmeny.

Ak vás napríklad trápi vážne ochorenie pečene, pred užívaním tohto výživového doplnku sa poraďte s vašim lekárom. Rovnako aj keď trpíte žalúdočnými vredmi či vážnymi poruchami trhávania.

Tribulus terrestris určite neužívajte ak máte nádorové ochorenie, napríklad týkajúce sa pohlavnej sústavy.


Tablety, tinktúra, kvapky alebo čaj?

Tribulus terrestris  môžete užívať v rôznych formách. Najčastejšie na trhu nájdete tablety.

Tablety

Ich výhodou je jednoznačné dávkovanie, vyberať si môžete rôznych výrobcov, pričom sa môžete orientovať podľa výhodnej ceny. Balenie, ktoré obsahuje sto tabliet vás môže vyjsť v priemere 25 eur. Záleží od gramáže, ale najčastejšie sa užívajú dve tablety denne pri strednej výške a váhe.

Kvapky

Pri kvapkách sa dajú kúpiť najčastejšie balenia do 50 ml, ktoré sa užívajú jednoduchým nakvapkaním podľa odporúčania od výrobcu na čajovú lyžičku a kvapky následne prehltnete. Dávkovanie je zvyčajne pätnásť kvapiek trikrát denne.

Čaj

Ak sa rozhodnete pre čaj, dobre si pozrite zloženie. Najlepší je taký, ktorý je čisto z Kotvičníka zemného. Sušená bylina by sa mala lúhovať desať minúť. Na obale čaju však určite nájdete presný návod, dodržiavajte ho. Užívať by sa mal jeden čaj denne.


Certifikované obchody na predaj výživových doplnkov


Dávkovanie Tribulus Terrestris

Pozor si dávajte na maximálnu povolenú dennú dávku, tá by nemala prekročiť 1250 mg na deň. Pritom by nemalo ísť o jednorazové užitie tejto dávky.

Základný denná odporúčaná dávka je v rozsahu 300 až 700 mg. Ak budete výživový doplnok užívať tri mesiace, urobte si prestávku.

Moje skúsenosti:

Tri mesiace som užíval výživový doplnok Mega Tribulus – Self OmniNutrition v tabletách. Deväťdesiat kusové balenie sa dá kúpiť od 25 do 20 eur.

Ja som využil zníženú cenu na webe protein.sk. Zaujalo ma, že ide o jeden z najsilnejších extraktov rastliny na trhu.

Výživový doplnok je vegánsky a aj to bol dôvod môjho objednania. Tablety obsahujú bulharský Tribulus, ktorý sa považuje za najúčinnejší. Výsledky – teda lepšia fyzická kondícia, vitalita a rast svalov, som začal pociťovať už po dvoch týždňoch užívania. Zvykol som si užívať tablety ráno, na obed a večer. Dávkovanie sa dá jednoducho nastaviť podľa odporúčaní výrobcu.


PLAN

Number

minutes

Your text

Your text

Your text

Tribulus Terrestris - GymBeam

Tribulus Terrestris je silný extrakt z bylinky Kotvičník zemný, ktorá obsahuje až 95% Saponínov - účinná zložka.


6,90 €

TOP 1.

Tribulus Terrestris - Kompava

Použitie tohto stimulantu KOMPAVA Tribulus Terrestris je vhodný pre ľudí s výbušným typom cvičenia, na zvýšenie sily a podporu nárastu svalovej hmoty.13,90 €

TOP 2.

Major - Yamamoto 

Obsahuje výťažok z tribulus terrestris, t.j. rastliny využívanej už stovky rokov kvôli svojim tonickým vlastnostiam, ktoré podporujú metabolizmus a zabraňujú psychickej i fyzickej únave, najmä vo chvíľach obzvlášť intenzívneho stresu.22,90 €

TOP 3.

Mega Tribulus - Self Omni

Extrakt z Tribulus terrestris (90% saponínov) podporuje produkcie testosterónu, eliminuje stres, únavu a má pozitívny vplyv na mužské libido.


15,90 €

TOP 4.
Ohodnoť!
[Total: 0 Average: 0]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

Pridaj komentár