You are currently viewing Lyžovanie – Akú výstroj potrebuješ?

Lyžovanie – Akú výstroj potrebuješ?

Lyžovanie sezóna je za rohom. Ste nadšencom lyžovania alebo snowbordovania a zišla by sa vám nová výbava na svah? Prípadne plánujete tento rok začať a rozhliadate sa, čo budete potrebovať? Výber vhodného oblečenia a doplnkov si nenechávajte na poslednú chvíľu. V nasledujúcom článku si povieme viac o vhodnom výbere oblečenia. Ale aj o tom, na aké vlastnosti treba pri výbere prihliadať, aby ste si lyžovanie mohli naplno vychutnať


Čo všetko potrebujeme vedieť predtým ako si kúpime lyžiarsku výstroj?

Prípravu na lyžovanie určite nesmieme podceniť. Pri výbere tých správnych a potrebných kúskov na svah sa neponáhľajte a nevyberajte si vždy tie najlacnejšie kúsky. Výbava na lyže alebo  snowboard nie je iba na jednu sezónu. Tieto kúsky vám vydržia dlhšie, preto ich vyberajte dostatočne dlho a poctivo. Dôkladne si oblečenie a doplnky vyskúšajte, a to aj niekoľkokrát. Skôr ako sa vyberiete do obchodu, poradíme vám, na čo by ste sa mali pri výbere zamerať. 


Akú výstroj by mal mať snowboardista alebo lyžiar?

Čo všetko by vám na svahu nemalo chýbať? S kvalitným lyžiarskym a snowbordovým výstrojom sa vyhnete úrazu a naplno si užijete a vychutnáte snowbordovanie alebo lyžovanie. 

Povinnou výbavou lyžiara alebo snowbordistu pozostáva z:


Termoprádlo

Základom lyžiarskeho alebo snowboardového oblečenia je termoprádlo, ktoré udržiava telo v teple. Pri výbere materiálu máte na výber z dvoch možností a to z prírodných alebo syntetických materiálov. Avšak vlnené termoprádlo je vďaka svojim vlastnostiam príjemnejšie a lepšie ako syntetické.


lyžovanie, lyžiarska vystroj, lyže, lyžiarske okuliare, lyžiarska prilba


Lyžiarska bunda

Mimoriadnu pozornosť by ste mali venovať hlavne typu membrány, ktorou bunda disponuje. Práve tá je zodpovedná za mieru priedušnosti a ochranu proti vlhkosti. 

Dámska lyžiarska bunda alebo pánska lyžiarska bunda s membránou na lyžovanie by sa mala vyznačovať vysokými hodnotami, ktoré sú špecifické práve pre tento typ oudoorovej aktivity. U iných typov búnd ju budete hľadať márne. Ale čo to vlastne znamená? Membrána v bunde je špeciálnym typom materiálu s mikrootvormi, ktoré sú dostatočne malé na to, aby zabránili prenikaniu vody a kvapiek dovnútra bundy, ale na druhej strane dostatočne veľké na to, aby prepustili častice potu von. 

Výber membrány závisí od vašich preferencií, schopností a poveternostných podmienok. 

Čím vyšší je parameter vodeodolnosti lyžiarska bunda má, tým je materiál odolnejší voči presiaknutiu. 

  • Bunda s membránou s hodnotou 3 000 – 5 000 mm vás ochráni pri miernom daždi alebo snežení.
  • Bunda s membránou 5 000 – 10 000 mm vás poskytne ochranu pri „normálnom daždi“ bez obáv, že zmoknete.
  • Bunda s parametrom 10 000 – 20 000 (alebo vyšší) vám poskytne ochranu pred vniknutím vlhkosti aj v tom najväčšom lejaku.
PRÍKLAD: Kvalitné lyžiarske bundy a vybavenie na lyžovanie nájdete na stránke exisport.sk kde nemáte čo pokaziť.

Čo sú hodnoty membrány?

Všeobecne môžeme povedať, že každu membránu označujeme dvomi hodnotami. Prvou je stupeň ochrany proti vlhkosti a druhou je priedušnosť. Čím vyššími hodnotami membrány lyžiarskalyžiarska bunda, lyžovanie bunda disponuje, tým vyššiu ochranu a priepustnosť svojim používateľom ponúka. Dôležité je poznamenať, že nie každá látka s membránou poskytuje 100 %-nú vodeodolnosť.

  • Bunda s membránou 3000 poskytuje ochranu pred miernym snežením a dažďom a poskytuje optimálnu bariéru proti vetru.
  • Bunda s membránou 5000 poskytuje účinnú ochranu pred miernym snežením a dažďom, taktiež zaisťuje aj priedušnosť a ochranu pred nižšími teplotami.
  • Bunda s membránou 10 000 poskytuje odolnosť voči miernemu sneženiu a dažďu a poskytuje vysokú priedušnosť a dokonalú izoláciu proti nízkym teplotám.
  • Bunda s membránou 20 000 je určená najmä pre profesionálov, ktorí vykonávajú outdoorové aktivity v extrémnych poveternostných podmienkach. Poskytuje vysokú úroveň ochrany pred snehom a dažďom.

Lyžiarske nohavice na lyžovanie

lyžiarske nohavice, oteplovačky, lyžovanieIdeálnu dĺžku lyžiarske nohavice majú vtedy, keď pri drepe nevyjde koniec nohavíc cez horný okraj snowboardovej topánky alebo lyžiarky. Lyžiarske nohavice samozrejme nesmú škrtiť a ťahať v oblasti stehien a rozkroku. 

Oteplovačky by mali disponovať vodeodolnosťou. Čím majú väčšie číslo, tým lepšie. Pre začiatočníkov alebo mierne pokročilých je veľmi dobrou hodnotou 10 000 mm. Ak patríte ľuďom, ktorí na svah chodia aj v nepriaznivých podmienkach, spravíte dobre, ak si zvolíte odolnosť lyžiarskych nohavíc s hodnotou nad 10 000 mm. Obrovskou výhodou je aj podlepenie všetkých švov nohavíc.

Priedušnosť materiálu tiež netreba podceniť. Bez nej by ste sa cítili ako keby ste na sebe mali igelitový sáčok. Rozhodne by ste sa nemali z lyžovačky alebo zo snowboardu domov vracať v prepotených spodkoch. Najlepšie je, ak majú otepľovačky hodnotu priedušnosti 8000, prípadne vyššiu. Pri vyššom čísle, však čakajte aj vyššiu cenu. 

Vyberajte si lyžiarske nohavice, ktoré sú odolné aj voči vetru. Taktiež je dobré si kúpiť nohavice s vetracími otvormi (ventingami), ktoré pomáhajú regulovať vašu telesnú teplotu, aby ste sa zbytočne nepotili. 


Lyžiarske rukavice

lyžovanie, lyžiarske rukaviceVýber správnej veľkosti rukavíc zabezpečuje, aby vaše ruky zostali v teple a suchu v akýchkoľvek podmienkach. Ak máte príliš veľké lyžiarske rukavice, zjavne sa vám budú ťažšie držať palice pri lyžovaní alebo sa vám budú ťažšie uchopovať predmety do rúk. Tiež môžeme rátať so zlou termoreguláciou. Vo veľkých rukaviciach si nevytvoríte dostatok tepla a konce prstov vám môžu po čase zamŕzať. Naopak ak máte príliš malé lyžiarske rukavice, tak vás budú otláčať a obmedzovať v pohybe. 

Ale aká je správna veľkosť rukavíc? Správne nasadené lyžiarske rukavice by mali po natiahnutí na ruky prečnievať asi o ¼ palca materiálu. Nikdy nekupujte lyžiarske rukavice, ktoré vám sedia úplne presne.

V dnešnej dobe sa objavili aj novinky s rôznymi vychytávkami, medzi ktoré patrí kompatibilita na ovládanie dotykovej obrazovky. Vďaka čomu môžete jednoducho ovládať svoj smartfón aj bez toho, aby ste si museli dať dole lyžiarske rukavice a vystaviť ruky chladu. Túto kompatibilitu ponúkajú ľahko až stredne hrubé rukavice.

Pri rukaviciach taktiež netreba zabúdať na nepremokavosť priedušnosť materiálu, aby ste si boli istí, že k pokožke ruky neprenikne vlhkosť a prsty vám nebudú mrznúť.


Lyžiarska prilba na lyžovanie

lyžiarska prilba, lyžiarska prilba s okuliarmi,Lyžiarska prilba a lyžiarske okuliare slúžia na zabezpečenie bezpečnosti, pohodlia, poskytujú ochranu pred nárazovým vetrom a mrazom. Prilba s okuliarmi sa musia navzájom dopĺňať. Veľmi dôležité je správne tvarovanie, keďže medzi prilbou a okuliarmi by mala byť len úzka medzera. 

Aby ste si mohli vybrať ideálnu veľkosť prilby pre vašu hlavu, je potrebné, aby ste si zmerali obvod hlavy krajčírskym metrom. Merajte ju asi centimeter nad obočím. 

Avšak aj keď máte vybratú prilbu podľa obvodu vašej hlavy, stále vám nemusí správne sadnúť. Na temene aj po obvode hlavy má prilba priľnúť natesno, ale nie príliš tlačiť. Správna prilba by vám na hlave mala držať aj bez zapnutej pásky pod bradou. To znamená, že by sa nemala príliš posúvať, keď zatrasiete hlavou. 

Skontrolujte si aj pozíciu prednej časti prilby. Jej funkciou je chrániť čelo, ale nemá vás obmedzovať vo výhľade. 

Ak teda začínate s lyžovaním určite by ste na takúto prilbu nemali zabudnúť. Hlavne ak máte deti, ktoré sa učia lyžovať tak detská lyžiarska prilba je naozaj veľmi potrebná, keďže deti nie uplne vedia „ako padať“ aby sa nezranili.


Lyžiarske okuliare na lyžovanie

lyžiarske okuliareJedným z najdôležitejších faktorov pri výbere správnych lyžiarskych okuliarov je to, aby vám dokonale sadli. Rám by mal byť rovnomerne rozložený na tvári a nemal by vás nikde tlačiť, najmä nie na nose. lyžiarske okuliare vplývajú na dýchanie, preto vhodný výber netreba podceniť. 

Nezabúdajte ani na ďalšie dôležité parametre, ktoré by lyžiarske okuliare mali mať:

  • UV ochrana chráni vaše oči na svahu. Okrem UVA,UVB a UVC, by mali kvalitné lyžiarske okuliare disponovať zložkou, ktorá tlmí aj modrú časť farebného spektra.
  • Pevnosť rámu a odolnosť zorníkov proti nárazu. Lyžiarske okuliare a ich zorníky zorníky by nemali prasknúť, keď sa vám pred oči dostanú prekážky a mali by byť v ráme dobre uchytené.
  • Odvetrávanie a ochrana proti zahmlievaniu zorníkov zabezpečuje jasný a vynikajúci výhľad. Odvetrávanie by ste mali vyberať hlavne podľa toho, ako veľmi sa pri lyžovaní alebo snowboardovaní potíte. Vetracie otvory by mali poskytovať dostatočné odvetrávanie bez toho, aby ste pociťovali príliš veľký prievan. 
  • Zorné pole je na svahu dôležité. Mali by ste vyskúšať dostatok okuliarov, aby ste získali predstavu o tom, ktoré vám poskytujú najlepší výhľad.

Otázky a odpovede ľudí

Aký je rozdiel medzi bundou na lyžovanie a na snowboardovanie?

Hlavný rozdiel spočíva v strihu. Model na lyžovanie sa prispôsobuje postave a nepresahuje bedrá. Snowboardové bundy sú naopak širšie, voľnejšie a majú aj dlhší strih. Najlepšie je si zvoliť model, ktorý je určený na danú outdoorovú aktivitu. Snowboardová bunda a lyžiarska bunda sú v podstate dva rôzne produkty.

Ako vybrať veľkosť lyžiarskej bundy?

Pri výbere správnej veľkosti bundy sa držte nasledovného postupu:

  1. Bundu si oblečte na seba a zodvihnite ruky nad hlavu, aby ste videli, ako ďaleko vám siahajú rukávy. 
  2. Keď máte zdvihnuté ruky, manžeta by vám mala siahať minimálne po zápästie. Ak rukávy siahajú za zápästia, vyskúšajte si menšiu veľkosť.
  3. Pri skúšaní bundy počítajte s tým, že si pod ňu oblečiete aj ďalšie vrstvy oblečenia.  Nechajte si aspoň 10 – 15 cm voľného miesta.
  4. Zapnite si golier až ku krku. Ak je v oblasti krku golier príliš voľný, vyberte si inú bundu, pri ktorej budete mať pocit, že vám zakrýva krk dostatočne. 

Lyžiarska pribla a Snowboardová prilba, je medzi nimi rozdiel?

Lyžiarska prilba má chrániacu časť z tvrdého plastu aj nad ušami aj pod nimi. Prilba pre snowboardistov má mäkšiu časť, ktorá chráni uši a nad uši neprechádza konštrukcia celého materiálu prilby. Uši chráni len mäkká vrstva pásov v pevných tkanivách. Prilby pre snowboard sa pripínajú pri krku. Lyžiarska prilba môže chrániť aj bradu. Čo sa týka prilieb pre extrémnych lyžiarov, pri tých bradu chráni celá konštrukcia a podobajú sa na cyklistické prilby. Snowboardové prilby sú častokrát ľahšie. Ich výhoda je to, že hoci nechránia tak pevne ako lyžiarske, hlava sa v nich otáča pohodlnejšie a jazdec má širší rozhľad okolo seba a lepší výhľad.

Dá sa lyžiarska prilba po páde ešte použiť?

Zvyčajne sa odporúča lyžiarsku prilbu po vážnom páde vymeniť, najmä ak došlo k úderu do hlavy. Pri prilbách s technológiou in mould dôjde pri pádoch takmer vždy k deformáciám. Tým pádom je výmena prilby nutnosťou.

Lyžiarska prilba s technológiou Hardshell je vďaka svojej konštrukcií schopná rozložiť vonkajšiu silu nárazu po celej prilbe, takže k deformácií väčšinou nedochádza. Vždy je ale lepšie sa poradiť so špecializovaným predajcom. (zdroj.)

Všeobecne platí, že prilbu na lyžovanie  by ste mali meniť ideálne každé tri roky, maximálne každých päť rokov, a to bez ohľadu na to, či k nejakému nárazu došlo alebo nie.

Ohodnoť!
[Total: 1 Average: 5]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

Pridaj komentár