You are currently viewing Masážny valec – prečo ho používať? (TOP5, recenzia, cena, cviky)
Happy sportswoman doing relaxation exercises with foam roller in fitness center.

Masážny valec – prečo ho používať? (TOP5, recenzia, cena, cviky)

Masážny valec sa v súčasnosti teší veľkej obľube. Používajú ich nielen športovci, alebo tréneri, ale i ľudia, ktorí si chcú premasírovať telo a zbaviť sa bolesti. Výhodou masážnych valcov je to, že ich môže používať skutočne každý. Či už ste aktívny športovec alebo necvičíte vôbec, masážne valce sú pre vás tou správnou voľbou. 

Existuje viacero masážnych valcov. Na čo si pri výbere treba dať pozor? Pripravili sme si pre vás prehľadný článok, ktorý vám pomôže s výberom toho správneho masážneho valca.


Tabuľka najlepšie hodnotených masážnych valcov vo svojej kategórii.


Čo je masážny valec a na čo sa používa?

Masážny valec je veľmi účinnou pomôckou pri cvičení a je vhodný aj na relaxáciu. Masážne valce sú valcovitého tvaru a navzájom sa od seba odlišujú dĺžkou, priemerom a tvrdosťou. 

Masážne valce sa používajú na rôzne účely. Využívajú sa v telocvičniach a posilňovniach na zvyšovanie flexibility tela. Tým, že svaly premasírujete, svaly sa stanú poddajnejšími a pružnejšími. To znamená, že nie sú také pevné a stuhnuté. Masážne valce sa používajú na rozohriatie pred samotným tréningom, aby ste prebudili kĺby a svaly a pripravili ich na cvičenie. Takisto sú vhodné aj po tréningu, aby ste predišli nepríjemnej a bolestivej svalovej horúčke.


Na aké partie sa masážny valec používa?

Masážne valce majú široké spektrum využitia. Univerzálny valec sa dá použiť na celé telo. Vyhnúť by ste sa mali masírovaniu kostí, kĺbov a orgánov. Masáž by mala trvať iba niekoľko minút, hlavne to zo začiatku nepreháňajte. Telo si musí pomaly zvyknúť, aby ste si nespôsobili veľkú bolesť, prípadne zranenie. Dĺžka masírovania nie je tak podstatná ako je pravidelnosť používania niekoľkokrát do týždňa.

Masážny valec sa dá použiť na masáž chrbta, lýtok, stehien, zadku, chodidiel a ramien


Ako vybrať správny masážny valec?

Pri výbere toho správneho masážneho valca treba brať do úvahy niekoľko zásadných kritérií. Ešte pred kúpou masážneho valca by ste mali mať jasno v tom, kto bude masážny valec používať, či s ním má skúsenosti alebo na aké účely mu bude slúžiť.

Tvrdosť

Vybrať správnu tvrdosť valca je veľmi individuálny proces. Závisí hlavne od toho, či máte s používaním masážnych valcov skúsenosti a viete odhadnúť svoj prah bolesti. 

Masážne valce majú na výber z rôznej tvrdosti a určite si vyberiete takú, ktorá bude pre vás ideálna. Poznáme 3 druhy tvrdosti: mäkké, stredne tvrdétvrdé masážne valce. 

  • Mäkké valce – sú najlepšou voľbou pre začiatočníkov. Vždy je lepšie začať zľahka. Mäkší povrch valca je ideálny pre menšie svalové partie s menším množstvom svalovej hmoty. Sú pohodlnejšie a príjemnejšie, avšak pri dennom používaní sa rýchlo opotrebujú.
  • Stredne tvrdé valce – sú obľúbenými pomôckami pri cvičení pilatesu a jogy. Ich použitie je rôznorodé, či už túžite po masáži pri cvičení alebo na relaxáciu. Môžu ich využiť aj skúsenejší používatelia, ktorí poznajú svoj prah bolesti.
  • Tvrdé valce – nie sú vhodné pre začiatočníkov, neodporúča sa nimi začínať. Na druhej strane pre aktívnych športovcov a ľudí, ktorí majú s masážnymi valcami skúsenosti sú ideálnou voľbou. 

Intenzita používania

Pri správnom výbere tvrdosti je potrebné sa zamyslieť aj nad tým, ako často plánujete masážny valec používať. V prípade, že ho chcete používať každý deň, najvhodnejší pre vás bude stredne tvrdý alebo tvrdý valec. Jeho výhodou je, že časom môže o čosi zmäknúť a stále bude použiteľný. 

Naopak ak máte v pláne valec používať len zriedkavo, ideálnym riešením je pre vás mäkký valec. Ak by ste mäkký valec používali každý deň, časom by stratil svoj tvar a pevnosť. 

Nosnosť

Tento parameter je dôležitý najmä pri väčších a univerzálnych masážnych valcoch, kde sa na masáž používa váha celého tela. Nosnosť masážnych valcov sa líši. Niektoré valce sú vhodné len do 100 – 120 kg, ale nájdu sa aj odolnejšie, ktoré zvládnu aj 300 kg. Čo sa týka menších masážnych valcov, pri nich tento parameter dôležitý nie je. Malé masážne valce sa používajú ručne a nezaťažujú sa celou hmotnosťou tela.

Rada na záver: vždy kupujte valec, ktorý unesie väčšiu váhu ako je váha vášho tela. Keďže platí, že pri dynamickom cvičení s valcami bude zaťaženie vyššie. 

Materiál

Univerzálne masážne valce sú zložené z penových materiálov, najčastejšie z PVC, PE, EPP alebo EVA

PVC patrí medzi plasty, ktoré sa používajú najčastejšie, hlavne kvôli nízkej cene.

PE (polyetylén) je jedným z najpoužívanejších plastov, ktoré sa využívajú na výrobu športových potrieb. 

EPP sa radí medzi materiály s dobrou kvalitou a odolnosťou, bonusom je, že nie je príliš drahý. 

EVA je druh peny, ktorý sa obyčajne používa pri výrobe športových pomôcok, ako sú napríklad podložky na cvičenie, ale aj v športovej obuvi. Tento druh peny je známy svojou vysokou odolnosťou a kvalitou. 

Rozmery 

Poznáme 3 typy veľkostí masážnych valcov, ktorých rozmery sú úzko spojené s ich spôsobom používania. Konkrétne ide o:

  • Malé valce – majú malý priemer a dĺžku, čím zabezpečujú lepšiu manipuláciu pri masáži menších častí tela a menších svalových partií (chodidlá, ramená, ruky, lýtka). Ich rozmer je väčšinou do 30 x 12 cm. 
  • Stredne veľké valce – sú univerzálnymi valcami, ktoré majú rozmer okolo 30 – 45 cm. Dá sa s nimi masírovať aj celé telo. Športovci ich využívajú najmä pri rozcvičke a premasírovaní svalstva pri cvičení. Čím väčší priemer majú, tým ponúkajú väčšiu stabilitu pri cvičení. To sa týka najmä cvičenia jogy alebo balančných cvikov.
  • Veľké valce – majú rozmer približne 50 – 70 cm. Veľké valce sú najlepšie na masáž chrbta, ktoré zmierňujú jeho bolesť. 

Štruktúra

Štruktúra povrchu je dôležitým faktorom pri výbere správneho masážneho valca. Masážne valce môžu mať buď hladký povrch, povrch s miernou štruktúrou alebo s výraznými výstupkami.

  • Hladký povrch – je najlepší pre ľudí , ktorí s masážnymi valcami iba začínajú. Vhodný je aj pri používaní v rámci rehabilitácie alebo ak máte menej svalovej hmoty. Zlepšuje cirkuláciu a dokáže vás dostatočne pomasírovať.
  • Hrboľatá štruktúra – valca je ideálna na intenzívne premasírovanie tela. 
  • Veľké výstupky – sú vhodné pre skúsenejších používateľov. V začiatkoch by mohli masážne valce s výstupkami spôsobiť odreniny a bolesť, pretože pôsobia príliš tvrdo. 

Lacné masážne valce a ceny!

V závislosti od ceny nájdete rôzne druhy masážnych valcov. Ich cena sa odvíja od rozmerov valca, použitých materiálov na výrobu, rôznych povrchov a účelov, na ktoré sa používa. 

Najlacnejšie masážne valce sa cenovo pohybujú v rozmedzí okolo 10 – 20 eur. Tieto modely sú zväčša univerzálne. Avšak masážne valce nájdete aj vo vyšších cenových kategóriách, ich cena sa môže vyšplhať aj na 30 – 50 eur. Samozrejme to závisí od špeciálnych materiálov, z ktorých sú zložené alebo či disponujú vlastnosťami navyše, napríklad zaujímavými výstupkami, ktoré imitujú končeky prstov.



Ako sa dajú masážne valce použiť?

Ak cvičíte s masážnym valcom je nutné vždy vykonávať cviky pomaly. Dôležité je aj sústrediť sa na svoj dych a počas cvikov pravidelne hlboko dýchať, aby ste zrelaxovali svoje telo. Masážny valec vyvíja na bolestivom mieste príjemný tlak. Ale ak cítite pri cvičení tlak, ktorý vám je nepríjemný, skúste presunúť váhu svojho tela alebo prispôsobte polohu tela. To by malo pomôcť, aby bol pre vás tlak masážnym valcom prijateľný.


Cviky s masážnym valcom

Masáž lýtok

Ak vás trápia príliš stuhnuté lýtka, zbystrite pozornosť. Práve tie obmedzujú pohyblivosť členkov, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť rôzne zranenia. Nasledujúci cvik je vhodné robiť každé ráno, dopomôže k natiahnutiu svalov. Vhodný je aj po celodennom sedení, kedy si svalstvo prekrvíte, prípadne po intenzívnom tréningu nôh.

  • Sadnite si na podlahu a vystrite nohy.
  •  Masážny valec si vložte pod lýtko a ohnite koleno druhej nohy.
  • Oprite sa o ruky a hýbte sa smerom hore a dole, masážny valec nechajte rolovať od kolien až po členky.
  • To isté vykonajte aj pri druhej nohe.

cviky s masážnym vlacom na lýtka

Masáž stehien

Cvik na masáž stehien je ideálny na prekrvenie a zníženie napätia v oblasti stehien. Ak vás trápi bolesť kolien, nasledujúci cvik vám pomôže. Cvičiť môžete ráno, prípadne po tréningu. Odporúča sa ho vykonávať aj v prípade, že máte sedavé zamestnanie.

  • Spravte „plank“ – oprite sa o predlaktia a masážny valec si vložte pod stehná.
  • Rolujte sa s využitím predlaktí po masážnom valci smerom hore a dole, masážny valec nechajte rolovať od bedier až po kolená.

Cviky s masážnym valcom na stehná

Masáž chrbta

Ak vás trápi bolesť krížov z celodenného sedenia, vyskúšajte tento cvik. Vďaka nasledujúcemu cviku znížite stuhnutosť a bolestivosť svalov chrbta. 

  • Posaďte sa a ruky si dajte za hlavu, stiahnite brušné svaly.
  • Ohnite kolená a ľahnite si na masážny valec. 
  • Masážny valec pohybom ohnutých kolien posúvajte smerom dozadu k lopatkám a naspäť.

cviky s masážnym valcom na chrbát

Masáž hamstringov

  • Sadnite si na podlahu a masážny valec si dajte pod vaše stehná.
  • Oprite sa o ruky, zdvihnite zadok a položte sa na valec
  • Rolujte valec smerom hore a dole od kolien až k oblasti zadku (zdroj)

cviky s masážnym valcom na hamstringy


Najlepšie masážne valce podľa Heureka.sk


Otázky a odpovede 

Na aké partie môžem masážny valec používať?

To na aké partie je masážny valec vhodný závisí od jeho veľkosti. Avšak celkovo sú masážne valce vhodné na masírovanie všetkých svalových partií, ako sú napríklad lýtka, ramená, chodidlá a podobne. Na masáž menších svalových partií vám postačí valec s dĺžkou od 30 do 33 cm. Ak si chcete masírovať väčšie svalové partie, siahnite po väčšom masážnom valci s dĺžkou 47 cm a viac.

Mám nízky prah bolesti a som citlivý na bolesť – je pre mňa masážny valec vhodný?

Áno, masážne valce sú vhodné aj pre ľudí s nízkym prahom bolesti. Dávajte si pozor pri výbere tvrdosti valca. Zvoľte mäkký a hladký masážny valec.

Ohodnoť!
[Total: 3 Average: 5]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

This Post Has One Comment

  1. renbe22

    Spočiatku ma masážny valec a cviky na ňom celkom boleli ale dalo sa na to zvyknuť teraz cvičím presne na masážnom valci od gymbeam Fitness Roller – GymBeam a všetko uplne v pohode

Pridaj komentár