You are currently viewing Ako vybrať správne lyže ( návod od A po Z)

Ako vybrať správne lyže ( návod od A po Z)

S prichádzajúcou zimnou sezónou sa tešíme nielen na Vianoce, ale mnohí aj na lyžovanie. V našej krajine máme skvelé lyžiarske podmienky, v niektorých častiach krajiny dokonca až do 6 mesiacov v roku. A aj v okolitých štátoch nájdeme mnohé kvalitné lyžiarske strediská. Či už ste profesionáli alebo začiatočníci, alebo to je pre vás jednoduché kardio, potrebujete tie správne lyže a dobrú výbavu, ktorá vám vydrží roky. Práve teraz je najlepšie obdobie, kedy začať s výberom lyží. Buď pre seba, alebo ako darček. V nasledujúcom článku si povieme všetko o výbave na nastávajúcu lyžiarsku sezónu.

Nasledujúcu tabuľku zhotovili naši špecialisti, ktorý sa podobre venovali výberu tych najlepších lyží ktoré na našom trhu nájdeme:

Najlepšie hodnotené pánske lyže:


Čo všetko potrebujeme vedieť pred kúpou?

Predpokladáme, že už nikto si dnes nekupuje lyže len podľa ceny alebo podľa pekného dizajnu. V hre sú viaceré kritériá, pričom všetky treba zvážiť, aby ste dostali lyže ako stvorené pre vás:

 • Typ lyží

toto kritérium by malo stáť nad všetkými. Prečo? Pretože nesprávne zvoleným druhom lyží si môžete dokonca privodiť úraz. Každý pozná rozdiel medzi bežkami a zjazdovými lyžami, no v týchto kategóriách existujú ešte ďalšie podkategórie, ktoré si podrobne rozoberieme nižšie. Okrem miesta na lyžovanie (upravené zjazdovky či neupravený horský terén) zaváži aj typ snehu, na ktorom lyžovanie preferujete (prašan, umelý sneh, ľadový masív a podobne).

 • Materiál

pri výbere by vás jednoznačne mal zaujímať aj materiál, z ktorého sú lyže vyrobené. V minulosti sa vyrábali najmä z dreva, no dnes už bývajú vyrobené z rôznych kompozitných materiálov. Materiál totiž určuje aj tvrdosť lyží. Platí pravidlo, že tvrdé lyže sú určené jednak pre ťažších lyžiarov, a jednak aj pre skúsenejších, nakoľko manipulovanie z tvrdou lyžou môže byť náročnejšie. Pri mäkkých je to opačne. Tvrdé lyže majú vnútro spevnené titánovými platňami či výstuhami, a v tých mäkkých nájdete drevo aj sklené vlákna.

 • Skúsenosti a štýl jazdy

toto všetko treba pri výbere zohľadniť. Ak ste úplný začiatočník, a na lyže sa plánujete postaviť prvý krát, skutočne si nechajte poradiť od odborníkov v predajni. Ak ste expert, a okrem upravených zjazdoviek sa radi preháňate aj po neupravenom teréne s nevyspytateľnou kvalitou snehu, zvoľte radšej all – mountain typ lyží. 

 • Výška lyží 

výšku tiež berte ako jedno z najdôležitejších kritérií. Aj skúsený lyžiar môže prísť k úrazu ak bude jazdiť na príliš krátkych alebo príliš dlhých lyžiach. Ako určiť dĺžku lyží sa dozviete nižšie.

 • Cena a dizajn 

Cenu a celkový dizajn lyží riešte až ako posledné. Na trhu nájdete ženské a mužské modely, ale aj unisexové. V prvom rade si vyselektujte všetky hore spomenuté kritériá, a tak vám zostane povedzme 3 až 5 víťazných modelov, z ktorých sa vyberá jednoduchšie. Nedajte sa zlákať ani na extrémne nízku cenu, takmer určite to znamená, že bolo ubraté na kvalite a materiálovom prevedení lyží. Pri kúpe si stavte budget na kvalitné lyže a výbavu, ktorý budete vedieť zaplatiť. 



lyže v akcii, akciové lyžeAktuálne Lyže v zľave až -60% Blizzard Quattro RS + XCELL 14

Terén – 70% Upravený, 30% neupravený

Dvojité titánové karbónové zosilnenie

100% side wall

Drevená sendivčová koštrukcia


Aké lyže poznáme?

Okrem dámskych, pánskych a detských sa lyže delia ešte na tvrdé a mäkké, ďalej sa delia podľa viazania (vpredu, v strede alebo viacej vzadu), no hlavné kategórie lyží sú tieto:

 • Slalomky – obľúbené športové lyže, ktoré majú krátke carvingové oblúky. Pod viazaním bývajú úzke, vďaka čomu dokážu vyvinúť vysokú rýchlosť, a preto sa hodia najmä na kratšie vzdialenosti, na rovnej upravenej zjazdovke. Ich nevýhodou je nestabilnosť v mäkkom snehu. Patria medzi tvrdé druhy lyží.
 • Obráčky – podobne ako slalomky sa jedná o športové lyže s úzkym viazaním. Táto lyža dokáže vyvinúť extra rýchlosť, preto nie sú vhodné na preplnené zjazdovky. Na rozdiel od slalomiek ale majú veľký rádius, a skvele pracujú vo vysokých rýchlostiach na stredných a dlhých oblúkoch. Vhodné iba pre skúsených lyžiarov.
 • All – round lyže – tieto sú asi najuniverzálnejšie zo všetkých lyží, ale pozor, určené len na upravené trate.  Majú širšie viazanie, a tak sú vhodné aj pre začiatočníkov, no ani skúsení lyžiari nezostanú sklamaní. Jednoducho sa s nimi na zjazdovke manipuluje, a to aj na kratších aj dlhších vzdialenostiach.
 • All – mountain lyže – podobne ako all – round, aj tieto sú univerzálne, ale určené na neupravené zjazdovky. Sú široké až do 90 mm, čo zaručuje stabilitu aj pri prechode v nerovnom teréne s mokrým snehom. Je to samozrejme pomalší typ lyží , no ocenia ho všetci, ktorí si chcú „vyvetrať“ hlavu v prírode aj mimo klasických zjazdoviek.
 • Freeride alebo aj skialpové lyže– sú to síce užšie lyže, ale zároveň majú väčšiu šírku pod viazaním, ktorá sa pohybuje až do 140 mm. Pomocou tohto unikátneho prvku sa dokážu pohybovať aj v naozaj hlbokom snehu, a teda mimo zjazdovky vo vysokých horách. Dokážu ísť pomerne rýchlo, záleží od trasy aj skúseností lyžiara. 
 • Bežecké lyže alebo bežky – delia sa tiež na niekoľko podskupín, avšak jedná sa o pomerne dlhé lyže so zvýšenou špičkou a špecifickým klenutím. Špeciálna úprava (aj so šupinami) im dovoľuje pracovať aj v pevnom, neupravenom snehu. Nedokážu dosiahnuť takú rýchlosť ako lyže na zjazdovku, avšak sú príjemných spestrením lyžovania a zimnej turistiky v jednom. 
 • Freestyle – tento typ lyží je určený primárne do snowparku, a teda na zjazdovku, ktorá ale býva aj s prekážkami. Freestyle lyže sú uspôsobené aj na skoky a dopady, hlavne vďaka širšej základni (do 100 mm). Bývajú vyrobené z odolných materiálov, čo je v takomto teréne veľmi žiadané. Mávajú aj zodvihnutú pätku, čo im umožňuje zdolávať rôzne triky.
 • Bigfooty alebo „kraťasy“ – sú to veľmi krátke lyže, na ktorých sa  ľahko udržiava stabilita a teda sú vhodné na úplné začiatky s lyžovaním. 
 • Detské lyže – ako názov napovedá, sú určené pre deti a ich dizajn aj konštrukcia tomu zodpovedá. 

ako vybrať lyže, lyžovanie, lyžiarska výstroj,


Akú dĺžku a šírku zvoliť?

Za správnymi mierami lyží sa ukrýva celá veda. Vyberajte takto:

  • Pri šírke sa držte toho, kde sa chcete lyžovať – užšie lyže sú lepšie na upravenú zjazdovku a širšie zas do terénu.
 • Kratšie lyže sa ovládajú ľahšie, a pri dlhých treba mať aj nejakú techniku. Ak sa však chcete riadiť nejakým univerzálnym vzorcom, slalomky by nemali byť od postavy vyššie viac ako 10 cm, a freeride viac ako 5 cm. Oproti tomu freestyle lyže by mali byť od postavy nižšie od – 20 až -5 cm. All round lyže zase znesú – 15 až + 10 cm. V predajni si lyže určite vyskúšajte, nielen ako vám sadnú na nohy, ale aj výškou.

 

Aké palice mi budú sedieť, a ktoré sú kvalitné?

Výber lyžiarskych palíc tiež netreba podceňovať, pretože príliš krátke spôsobia to, že vás bude bolieť chrbát, a s príliš dlhými sa vám bude zle manipulovať. Palice vám vlastne majú pomáhať pri lyžovaní, a podľa toho ich treba aj vyberať.

Lyžiarske palice sa tiež delia na zjazdové (vyznačujú sa ľahkosťou a ergonomickým tvarom), bežecké (sú pevné a efektívne, aby vám pomohli v pohybe) a turistické (sú odolné voči otrasom, a nezaťažujú svalstvo ani kĺby).

Tie najkvalitnejšie palice sú vyrobené z hliníka, karbónu a ich kombinácií.

Pri výbere dĺžky sa riadime týmto vzorcom – telesnú výšku vynásobíme koeficientom 0,7 a máme ideálnu dĺžku palice ( pri 170 cm vysokej postave to teda bude 119 cm).

Lacné lyžiarske paliceKlasické lyžiarske paliceProfesionálne Lyžiarske palice

Ako vybrať lyžiarky

Popri lyžiach majú palice a lyžiarky rovnako dôležité postavenie. V prvom rade by mali spĺňať tieto tri kritériá: bezpečnosť (samotná lyžiarka chráni vašu nohu pred zraneniami), pevnosť (správne číslo zaručí, že v nej noha nebude „plávať“, ale ani nebude nič tlačiť) a pohodlnosť.

Vyberajte takto

Lyžiarky sa nevyberajú len podľa čísla, ale aj podľa klenutia klenby (vysoká, nízka či stredná). Bez skúšania to skrátka nepôjde. Dobrá značka lyžiarok vám ponúkne aj rôzne šírky topánky. Pretože noha každého človeka je rôzne široká, aj keď sa jedná o rovnakú veľkosť. Pamätajte si, v lyžiarke by ste pri skúšaní stále mali mať približne 0,5 cm voľné. Dôležitým parametrom pri výbere je aj flex index – ten závisí s hmotnosťou, ale aj skúsenosťami lyžiara. Platí pravidlo, že čím menej skúsený a ľahší lyžiar, tým nižší flex ( do 90), a naopak (až do 130). (zdroj.)


Lyžiarsky výstroj – čo vám nesmie chýbať  

 • Začať by ste mali kvalitnou termobielizňou, a na ňu navrstvíme športové oblečenie, ktoré je priedušné, teplé a saje pot.
 • Zakončiť to musíte samozrejme otepľovačkami, pričom dnes už nájdete na trhu skutočne štýlové kúsky.
 • Okrem odevu musíte myslieť aj na doplnky ako je čiapka či lyžiarska prilba (hlave ak sa venujete freestyle jazde po neupravenom teréne), lyžiarske okuliare, rukavice a iné drobnosti, ako sú rôzne puzdra na telefón a podobne.

Otázky a odpovede ľudí

Môžu ženy lyžovať v pánskych lyžiach a naopak? 

Nemalo by sa to stávať z toho dôvodu, že ženské lyže majú okrem dizajnu aj inak upravené ťažisko, inú veľkosť a šírku. Ak si niekto nevie vybrať, existujú lyže univerzálne, tie sa môžu používať bez ohľadu na pohlavie.

Aké sú najkvalitnejšie značky lyží? 

Samozrejme, záleží aj od typu lyží, no medzi tie naj značky patria Atomic, Blizzard, Dynafit, Salomon či Fischer. 

Koľko stoja kvalitné lyže a celkovo výbava na lyžovanie?

Zrejme ste aj vy počuli o tom, že lyžovanie nie je lacný šport, a bohužiaľ je to pravda. Ak si ale kúpite prémiovú výbavu, tá vám vydrží niekoľko rokov. Za priemerne dobré lyže dáte minimálne 400 eur, záleží od modelu a značky. Lyžiarky vás vyjdú od 150 eur a vyššie, no a za palice dáte od 30 eur a viac. Do toho prirátajte ešte lyžiarske oblečenie, prilbu a napríklad skipas, všetko vás to môže vyjsť aj 1 000 eur na osobu.

Ako sa naučiť lyžovať? 

Otázka by skôr mala znieť – ako sa naučiť lyžovať tak, aby sme si neublížili. Je jedno či ste dieťa či dospelý, lyžovanie je náročnejší šport, preto sa neodporúča učiť sa ho sám. Zranenia a nešťastia nechodia po horách ale po ľuďoch. Je veľmi dôležité osvojiť si správnu techniku hneď od začiatku, a s tým vám pomôže len certifikovaný inštruktor.

...

 

Ohodnoť!
[Total: 4 Average: 5]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

This Post Has 2 Comments

 1. Marko

  Neskutočne dlho som hladal nejake schopné lyžiarky ktoré by neboli nejak extra drahé a zaroven boli dobre a presne som si kúpil spomenuté Dynafit Speed Ski Touring pre mna absolutne top a zatial sa teda nestažujem 🙂

Pridaj komentár