You are currently viewing Ako vybrať ideálny snowboard? – TOP 5 (Návod, tipy a triky)
Women focused on clasping ski shoes

Ako vybrať ideálny snowboard? – TOP 5 (Návod, tipy a triky)

Výber správneho snowboardu je prvým dôležitým krokom k tomu, aby ste si snowboardovanie užili. Zle vybratý snowboard vám na svahu môže spôsobiť ťažkosti a nepríjemnosti, ktoré vás od tohto športu zjavne odradia. Pripravili sme si pre vás prehľadný článok, ktorý vám pomôže vybrať si ten správny snowboard. 


Najlepšie hodnotené snowboardy


Čo všetko potrebujeme vedieť pred kúpou?

Pri výbere toho správneho snowboardu je nutné zvážiť všetky vaše skúsenosti a telesné aj fyzické predpoklady. No neposlednom rade sa treba zamyslieť či je pre vás lepší snowboard alebo lyže.

Pre začiatočníka je najlepší univerzálny snowboard. Naopak pokročilí a skúsení jazdci sa špecializujú na niekoľko odvetví. Napríklad freeride (jazdu vo voľnom teréne), freestyle (jazda na špeciálne upravených podmienkach, jazda v parku na prekážkach, skoky) alebo allround (jazda po zjazdovkách).


Aké snowboardy poznáme?

Rozdelenie podľa tvaru snowboardu:

Freestyle snowboardy

Jedná sa o najrozšírenejší a najobľúbenejší druh snowboardu. Je skutočne univerzálny a odporúča sa nielen skúseným jazdcom, ale aj začiatočníkom. Skúsení jazdci ich často používajú na akrobatické lyžovanie.

Má rovnaký tvar päty a špičky a nie je príliš vykrojený. Dosky sú širšie s menšími uhlami nastavenia viazania. Umožňujú lepšiu rotáciu dosky. 

Sú vhodné na klasické zjazdovky, ale pokojne s ním zvládnete aj hlbší sneh v lese.

Freeride snowboardy

Väčšinou bývajú dlhšie ako freestyle snowboardy. Viazanie je posunuté smerom dozadu. Majú dlhšiu špičku ako pätu. Výhodou je, že sú stabilnejšie, tvrdšie a sú viac vykrojené (vykrojenie do oblúka – sidecut).

Sú stvorené na jazdu v ťažkom, neupravenom teréne a vysokom snehu.

Pre nadšencov freeride jazdenia je k dispozícií takzvaný splitboard. Splitboard je doska, ktorá sa dá rozdeliť na dve lyže. Ak chcete okrem bežného jazdenia aj šliapať po kopcoch, z ktorých sa dole len spustíte, tak rozhodne stojí za vyskúšanie.


INFO: Ak máte radšej v obľube lyžovanie tak si prečítajte náš článok ako vybrať správne lyže na zimu

Alpine / carving snowboardy

Majú dlhé a tvrdé dosky s tvrdým viazaním a topánkami. Špičky a päty sú rozdielne. Býva užší ako ostatné typy. Sú ideálnou voľbou, ak chcete robiť výrazné a dlhé oblúky, ale veľmi si s nimi nezaskáčete.

Jedná sa o snowboardy, ktoré sú vhodné na jazdenie po upravených zjazdovkách alebo na slalomové trate.

All–mountain snowboardy

Sú ideálne na klasické zjazdovky aj do voľného terénu alebo do snowparkov. Majú menej tuhú konštrukciu ako alpine snowboardy. Ich využitie je veľmi univerzálne. 

Boardcross snowboardy

Tvarom a tvrdosťou sa radia medzi Alpine a All-mountain snowboardy. Využívajú mäkké topánky a viazanie. Nie sú vhodné do čerstvého snehu kvôli málo zdvihnutej špičke.Najväčšiu priazeň ľudu má snowboardová doska  Dreamscape – endzone 500

Vhodná na Freestyle ale aj na all moutain

Dobrá priľnavosť a ľahké kĺzanie

Ploché prehnutie rocker

60% snowpark, 30% zjazdovka, 10% mimo zjazdovky


Rozdelenie podľa prehnutia dosky:

Camber

Tento typ sa neodporúča pre začiatočníkov, vyžaduje väčšiu námahu pri robení oblúkov a rýchlejšie môže dôjsť k pádom. Skúsenejším jazdcom prehnutie camber bude určite vyhovovať. Pri tomto type prehnutia máte dosku pod väčšou kontrolou a dokážete lepšie a presnejšie ovládať snowboard. 

Rocker

Naopak začiatočníkom bude najviac vyhovovať typ rocker. Ide o opačné prehnutie ako pri type camber, kedy doska vyzerá trochu ako kolíska. Sú veľmi obľúbené kvôli svojej stabilite,  ľahkému ovládaniu a nezasekne sa pri zle prevedenom oblúku. 

Hybrid

Konkrétne ide o spojenie typu camber a rocker. Doska má tvar vlnovky. Výrobcovia hybridnú dosku vyrábajú v rôznych tvaroch, preto existujú rôzne varianty. Pri tomto type sa spojili pozitíva oboch obľúbených typov dosiek, takže sú veľmi rozšírené.

Flat camber

Pri tomto type je doska snowboardu takmer rovná, iba konce sú mierne zahnuté. To znamená, že snowboard je celou plochou na zjazdovke a zaručuje tým obrovskú stabilitu. Zvládne akýkoľvek terén. Dobré jazdné vlastnosti má na zjazdovke aj v hlbokom snehu.

ako vybrať správny snowboard na zimu


Dôležité faktory pri výbere snowboardu

 • Dĺžka snowboardu

Veľmi podstatným parametrom pri výbere správneho snowboardu je jeho dĺžka. Ak zvolíte zlú dĺžku snowboardu, môže sa to odraziť na zlej ovládateľnosti.

Dĺžka snowboardu musí zodpovedať výške jazdca. Všeobecne platí, že snowboard by mal jazdcovi siahať medzi nos a bradu (-10 cm z celkovej dĺžky). Skúsení jazdci si väčšinou vyberajú dlhšie snowboardy. 

 • Príliš krátka doska – vás môže v oblúkoch pretáčať a jazda na ňom po hranách je veľmi nestabilná, hlavne vo vyššej rýchlostí. Na druhej strane sa s ňou ľahšie učí jazdiť.
 • Príliš dlhá doska – je ťažko ovládateľná a budete mať problém ísť do oblúkov. Avšak vo vyšších rýchlostiach je stabilnejšia a rýchlejšia.
 • Šírka snowboardu

Je veľmi dôležitý faktor, ktorý pri výbere treba zohľadniť. Žiadúce je, aby topánka nepresahovala cez okraj dosky.

Jazdci, ktorí majú nohu väčšiu ako číslo 45 si musia kúpiť širší snowboard (typ wide). Širšie snowboardy sú vhodné aj do hlbšieho snehu. 

Ak máte nohu menšiu ako číslo 45, postačí vám snowboard klasickej štandardnej šírky (regular).

Okrem iného sa vyrábajú aj dosky so šírkou : mid-wife (úzke) a super-wide (veľmi široké, pre veľké nohy).

 • Úzka doska – pri jazde v oblúkoch dosahujete špicami alebo pätami až na svah.
 • Široká doska – obtiažnosť pri robení oblúkov.
 • Hmotnosť jazdca

Všetky snowboardy majú určenú hmotnostnú toleranciu, do ktorej by sa mal jazdec vojsť. 

 • Príliš ľahký jazdec – nevyužije celú efektívnu dĺžku hrany a vlastnosti dosky a doska sa mu bude horšie dostávať do oblúka,.
 • Príliš ťažký jazdec – bude v snehu zapadať, na zjazdovke sa mu bude zasekávať hrana a dosku môžu poškodiť alebo preťažiť. 

 

Hmotnosť jazdcaDĺžka snowboardu
32 – 54 kg144 cm
35 – 57 kg148 cm
45 – 68 kg151 cm
52-75 kg154 cm
60 – 83 kg158 cm
64-86 kg162 cm
80 – 95 kg166 cm

 

 • Tuhosť snowboardu

Snowboardy sa delia na: mäkké (soft), stredne tvrdé (mid-stiff) a tvrdé (stiff).

 • Mäkšie dosky – sú vhodné pre začiatočníkov, pretože sa lepšie ovládajú. Naopak pri rýchlej jazde sa ovládajú horšie a v oblúkoch sú nestabilné.
 • Tvrdšie dosky – sú vhodné pre skúsených jazdcov, ktorí sú zvyknutí na agresívnejšiu jazdu. Sú rýchlejšie.

Výber snowboardových topánok

Vždy si ako prvé kupujte snowboardové topánky a nie viazanie. Ak by ste ako prvé kúpili viazanie, mohlo by sa stať, že by ste topánku do viazania nezmestili.

Dôležité parametre pri výbere správnych snowboardových topánok sú:

 • Veľkosť

Obuv je nutné vyberať o pol centimetra väčšiu ako je dĺžka vášho chodidla. Dôležité je myslieť na to, aby ste si skúšali topánky v ponožkách, v ktorých budete neskôr jazdiť.

Pri skúšaní je potrebné maximálne stiahnuť topánku ako keby ste išli na svah. Topánka by mala po utiahnutí nohu dokonalo objímať, aby vám pri jazde na doske „neplávala“. Noha v topánke sa rozhodne nesmie hýbať a nemala by sa vám zdvíhať ani päta. Pocitovo sú snowboardové topánky trochu tesnejšie ako bežná obuv.

 • Tvrdosť

Snowboardové topánky majú rôzne stupne ohybnosti a tvrdosti, ktorý sa nazýva flex index. Ak chcete zistiť, či vám tvrdosť topánok vyhovuje, urobte drep a zatlačte topánky smerom dopredu. Delia sa do troch kategórií a závisia od štýlu jazdy:

 • Tvrdé (stiff 8-10) – sú ideálne pre expertov a skúsených jazdcov. Sú vhodné pre rýchlu jazdu. 
 • Stredne tvrdé (mid-stiff 4-7) – patria medzi univerzálne snowboardové topánky, vhodné najmä pre začiatočníkov.
 • Mäkké (soft 1-3) – zabezpečujú väčšiu voľnosť a pohodlie. Sú vhodné na skoky a triky.
...

 

Myslite aj na štýl jazdy. Rýchla jazda (freeride) si vyžaduje tvrdšie topánky, ktoré majú dostatočnú oporu v oblasti členkov a jazyku. Zabezpečujú väčšiu kontrolu nad doskou. 

Pri štýle freestyle potrebujete väčšiu flexibilitu a tým pádom aj mäkšie topánky, ktorá umožňujú ohyb nohy.

 • Viazanie
 • Klasické šnúrky – patria medzi najpoužívanejší spôsob viazania. Ak sa šnúrka pretrhne, rýchlo ju vymeníte. Obrovskou nevýhodou je zdĺhavé samostatné viazanie šnúrok v mraze.
 • Systém rýchleho uťahovania – topánky utiahnete oveľa rýchlejšie s menšou námahou. Majú dvojzónové samostatné utiahnutie v hornej aj spodnej časti topánky. Ak sa šnúrky opotrebujú, ich výmena je komplikovaná. V konečnom dôsledku to môže znížiť životnosť celého viazania.
 • Patentovaný systém BOA – rýchla a ľahká nastaviteľnosť vďaka koliesku na topánke, ktoré jednoducho utiahnete. Nevýhodou je jedine vyššia cena.
 • Vnútorná topánka

Súčasťou každej snowboardovej topánky je aj vnútorná topánka, ktorá tlmí nárazy, drží teplo a zaručuje pohodlie. 

Poznáme tri druhy: 

 • Netvarovateľná (stock) – poskytuje komplexnú podporu chodidla, tým že sa ťažko ohýba. Pri prvom skúšaní zjavne nebude pohodlná, nohe sa prispôsobí až časom.
 • Tvarovateľná (moldable) – jej najväčšími výhodami je to, že je pohodlná a izoluje teplo nôh.
 • Tepelne tvarovateľná – termovložky, ktoré sa vopred nahrejú. Zdroj.

Ceny snowboardov

V závislosti od ceny nájdete rôzne modely snowboardov. Ich cena sa odvíja hlavne od typu a kvality. Či už uprednostníte lacnejší model alebo drahší. Výber je len na vás. Je dobré si uvedomiť, že najdrahší model nie je vždy ten najkvalitnejší. Pri výbere je potrebné venovať pozornosť aj ostatným parametrom.

Najlacnejšie snowboardy nájdete v rozmedzí okolo 90 eur. Naopak ak hľadáte kvalitný a prepracovaný snowboard a neodradí vás ani vyššia cena, v tom prípade vás snowboard môže vyjsť aj okolo 1000 eur. AK hľadáte zlatý stred a postačí vám priemerne kvalitný snowboard, pripravte si okolo 250 eur.


Najlepšie hodnotené snowboardy


Otázky a odpovede

Aký snowboard je vhodný pre začiatočníka?

Pre začiatočníkov sú najlepšie snowboardy s kratšími a mäkšími doskami, pretože sú pomalšie a zároveň sa lepšie ovládajú. Čo sa týka tvaru dosky, pre neskúsených jazdcov je vhodný tvar rocker, ktorý je prehnutý do tvaru kolísky. Vďaka tvaru rocker jazdec nemá celú hranu v kontakte so snehom, čím sa zníži pravdepodobnosť pádu..

Aký je rozdiel medzi pánskym a dámskym snowboardom?

Dámske snowboardy zohľadňujú špecifiká ženskej postavy. Ženská postava má inak umiestené ťažisko. Ich ťažisko je nižšie ako u mužov, majú menšie chodidlá, iný pomer výšky a hmotnosti a štýl jazdy. To sa v konečnom dôsledku odzrkadľuje na geometrií a konštrukcií snowboardov. Dámske snowboardy sú užšie, mäkšiezávity na prichytenie viazania sú o niekoľko milimetrov posunuté bližšie k stredu. Absolútne ale nevadí, ak žena jazdí na pánskom snowboarde a jeho jazdné vlastnosti jej plne vyhovujú.

Je snowboard vhodný iba pre mladých ľudí?

Jazda na snowboarde nie je vôbec obmedzená vekom. Ide len o vašu chuť spoznávať nové veci, skúšať nové zážitky a o to, akú máte fyzickú zdatnosť. Snowboard sa teší obľube väčšinou medzi deťmi a dospievajúcimi, ale na svoje si vedia prísť aj dospelí a seniori. A práve vďaka tvaru rocker sa na ňom môže naučiť rýchlo a bez problémov skutočne každý.

Ako sa starať o snowboard?

Snowboardy sú nenáročné na údržbu, avšak správnou starostlivosťou viete predĺžiť ich životnosť. A to sa oplatí. Údržbu vykonajte po každom návrate zo svahu.

 • Dosku je potrebné vždy očistiť od snehu.
 • Skontrolujte skĺznicu, či sa na nej nenachádzajú škrabance. Ak áno a sú hlbšie ako 1 mm, nechajte ich obrúsiť.
 • V prípade, že hrany nie sú ostré, nechajte ich prebrúsiť.
 • Korózií hrán môžete jednoducho zabrániť tým, že ich necháte osušiť a budete mat snowboard uložený na suchom mieste.
Ohodnoť!
[Total: 2 Average: 5]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

This Post Has One Comment

 1. sebastian5558

  Veľmi výborný článok! Vśetky informácie pokope o snowboardingu keďže som úplny začiatočník. Dozvedel som sa všetko čo som potreboval, akurát by som ocenil ešte nejake tipy na prilbu na snowboard

Pridaj komentár