You are currently viewing Spirulina – účinky, cena, zloženie (recenzia)

Spirulina – účinky, cena, zloženie (recenzia)

Čo je to spirulina?

Spirulina je sladkovodná vláknitá sinica, ktorá má vysoký obsah chlorofylu. Ten spôsobuje výrazné zelené zafarbenie a i preto sa táto sinica zvykne označovať ako modro-zelená riasa. Táto riasa sa považuje za superpotravinu, pretože je skvelým doplnkom stravy a vďaka svojmu zloženiu má veľmi dobrý vplyv na celkový zdravotný stav človeka.

Odkiaľ sa spirulina berie?

Spirulinu používali už samotní Aztékovia, no pestovať sa začala až koncom šesdesiatych rokov minulého storočia. Spirulina sa vypestuje, zbiera, vysuší a následne namelie na drobný prášok. Tento prášok môžete hneď užívať, pričom sa odporúča rozpustiť ho vo vode a vodu následne vypiť. Okrem prášku sa môžete častejšie so spirulinou stretnúť vo forme tabliet. Tie sú prakticky len prášok zhutnetný do pevnej podoby.

V prírode sa vyskytuje najmä v tropických a subtropických jazerách s vysokým obsahom pH.


TIP

Spirulina učinky recenzia

BIO Spirulina od GymBeam.sk je v súčastnosti najviac žiadaný spirulínový produkt na Slovensku a Česku.


 

Čo spirulina obsahuje?

Spirulina obsahuje veľké množstvo vitamínov v širokej škále a to konkrétne od vitamínov A, B1, B2, B3, B6, B9, C až po vitamín E. Okrem toho sa môže pochváliť vysokým obsahom proteínov, ktoré tvoria viac ako polovicu z jej celkového obsahu. Okrem toho obsahuje ďalšie látky, veľmi prospešné pre naše zdravie, ako sú napríklad:

 • Minerály – železo, kremík, vápnik a horčík
 • Chlorofyl – čistí krv a detoxikuje organizmus
 • Betakarotén – podporuje imunitný systém
 • Zeaxantín – napomáha k zlepšeniu zraku
 • Fykocyanínpomáha stimulovať tvorbu kmeňových buniek
 • Esenciálne a neesenciálne aminokyseliny
 • Cenné enzýmy

Účinky spiruliny

Spirulina je považovaná za určitá zázrak prírody, pretože obsahuje takmer všetky látky potrebné pre ľudský organizmus a tým pádom má veľmi pozitívne zdravotné účinky. Najčastejšie dôvody, prečo ju ľudia vyhľadúvajú a prečo je tak veľmi obľúbená, sú práve tieto:

Reguluje vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak je problém, ktorý trápi veľmi veľa ľudí a častokrát sa podpisuje pod závažné ochorenia, akými sú napríklad ochorenia obličiek, infarkt, či dokonca mŕtvica. Výskumy ukázali, že spirulina dokáže vďaka svojim látkam rozširovať cievy a tým napomáhať ku zníženiu vysokého krvného tlaku. Pokiaľ vás trápi vysoký krvný tlak, mali by ste denne konzumovať 4,5 g spiruliny, čo obyčajne predstavuje 4-5 tabliet denne.

 Zvyšuje fyzickú silu a výkonnosť

Spirulina dokáže vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam zmierniť poškodenie svalstva, zvýšiť fyzickú silu, zmierniť pocit únavy, či dokonca zlepšiť vytrvalosť.

 Reguluje hladinu cukru v krvi

Doterajšie vedecké štúdie a výskumy tvrdia, že spirulina dokáže regulovať vysokú hladinu cukru v krvi. Ľuďom, ktorí trpia diabetom 2. sa odporúča konzumovať 2 g spiruliny denne. Takéto množstvo dokáže znížiť hladinu cukru v krvi z hodnoty 9% na 8% a zároveň tak pomáha znižovať riziko úmrtia na túto chorobu.(zdroj)

Ďalšie účinky spiruliny sú:

 • Znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení
 • Má protizápalové účinky
 • Znižuje hladinu cholesterolu
 • Podporuje tvorbu krviniek
 • Pôsobí ako probiotikum
 • Pomáha zlepšovať imunitu
 • Pomáha rýchlejšie hojiť rany
 • Ochraňuje obličky pred chemickými látkami
 • Napomáha pri prevencii proti rakovine
 • Podporuje liečbu kvasinkovej infekcie

Spirulina nežiadúce účinky

Spirulina má aj nežiadúce účinky, medzi ktoré sa radia najmä:

  hnačky, nevoľnosť, akné, kŕče v bruchu alebo plynatosť.

 • Tieto nežiaduce účinky sa zvyknú objavovať prevažne v začiatkoch užívania.
 • Akonáhle si  organizmus na spirulinu zvykne, tieto príznaky by mali ustúpiť.
 • Pri používaní spiruliny sa ojedinele môže vyskytnúť aj alergická reakcia, ktorá sa prejavuje najčastejšie u ľudí, ktotí sú alergickí na jód.

100% Whey Gold Standard Protein - srvátkový proteínTIP

Nevieš aký srvátkový protein si vybrať? Prezri si náš zoznam tých najlepších srvátkových proteinov na trhu!


Dávkovanie Spiruliny

Dávkovanie Spiruliny sa líši v závislosti od  každého človeka, no všeobecnosti sa odporúča rozložiť dávku na 3x denne (ráno, na obed a večer). Jedna denná dávka by mala predstavovať  4 až 6 tabliet (1 tableta má 500 mg), pričom ich treba konzumovať minimálne 15 minút pred jedlom a dobre zapiť väčším množstvom vody.


Bio Spirulina – GymBeam

BIO Spirulina od firmy GymBeam je prírodný produkt a superpotravina zo sladkovodnej riasy, ktorá obsahujú množstvo pre telo prospešných látok, ako  sú vitamíny, bielkoviny či rôzne minerálne látky. Posilňuje imunitný systém, znižuje pocit únavy, urýchľuje hojenie rán a pomáha pri liečbe rôznych chorôb.

 • V balení sa nachádza 500 tabliet 100% organickej bio spiruliny.
 • Približná cena jedného balenia: 9 eur

spirulina-kde-kupit


 

spirulina-gymbram


Spirulina BioTech USA

spirulinaSpirulina obsahuje vitamíny, minerálne soli, bielkoviny a mnoho ďalších účinných látok, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie človeka. Produkt od firmy BioTech USA obsahuje 100 tabliet bez príchute, pričom jedna tableta sa rovná jednej dávke.

Zloženie: prášok z riasy Spirulina platensis (450 mg/tableta), maltodextrín, protihrudkovacia látka (oxid kremičitý, stearan horečnatý), povlaková látka [leštiaca látka (hydroxypropylmethylcelulóza)]

Približná cena jedného balenia: 5-6 eur

 

Spirulina-cena-recenzia


Recenzie od užívateľov Spiruliny od Biotech USA

spirulina recenzie

 

 

Zhrnutie

Spirulina je zázrak prírody, za ktorý môžeme byť skutočne vďační. Predstavuje riešenie na množstvo zdravotných problémov, pričom svoje opodstatnenie má aj pri prevencii. Poskytuje množstvo živín, ktoré naše telo potrebuje a konzumáciu tejto superpotraviny môžeme len odporučiť.

Treba si však dať pozor na predávkovanie a podobne ako aj pri iných potravinách, tak aj tu platí pravidlo: všetko s mierou.

Ohodnoť!
[Total: 0 Average: 0]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

Pridaj komentár