You are currently viewing Fitlopta – Prečo by sme ju mali mať doma? (cviky + ako vybrať)

Fitlopta – Prečo by sme ju mali mať doma? (cviky + ako vybrať)

História fitlôpt siaha do roku 1963, kedy boli tieto cvičebné pomôcky navrhnuté pánom Aquilinom Cosanim. Zdokonalil proces formovania veľkých plastových lôpt tzv. ,,pezzi,“ odolných proti prepichnutiu. Prvý krát sa používali v liečebných programoch pre deti a novorodencov. Neskôr sa používali ako cvičebná pomôcka pri rehabilitácii pacientov s ortopedickými a inými zdravotnými problémami.

Prečo je fitlopta účinná cvičebná pomôcka?

Dnes sa fitlopta používa aj pri cvičeniach akými sú joga či pilates, nie však len tam. Vďaka tejto cvičebnej pomôcke môžete efektívne budovať svalstvo, rozvíjať vytrvalosť, flexibilitu a balans, posilniť svaly telesného jadra čo má pozitívny vplyv aj na zdravie chrbta a správne držanie tela.

Primárnou výhodou cvičenia na fitlopte je, že telo je nútené reagovať na pohyblivosť/ nestabilitu lopty. A teda zapájať viac svalov, aby nespadlo a udržalo loptu stabilnú. To je jeden z dôvodov prečo sa odporúča sedenie na fit lopte. Avšak nie v kancelárii a určite nie celých 8 hodín! Keďže sú brušné svaly a svaly spodného chrbta oslabené je nemožné vydržať sedieť v tejto polohe tak dlhý čas.

Zo začiatku seďte na lopte max 20 minút

Striedajte sedenie na stoličke a fit lopte (10 minút stolička, 10 minút lopta,…)

 Uistite sa, že rozmer lopty zodpovedá vašej výške a výške stola

  Vťahuje pupok dovnútra, preciťujte ako sa svaly brucha napínaj

  Chodidlá sa celou plochou dotýkajú podlahy

Aké fitlopty poznáme?

Nie je fitlopta ako fitlopta. Existujú rôzne druhy so všestranným využitím.

  • Veľké fitlopty – sú tie, ktoré poznáte asi najlepšie. Používajú sa v telocvičniach alebo na rehabilitácii, stretnite sa s nimi aj v pilates štúdiách. Vďaka nim posilníte brušné svaly, zlepšíte držanie tela a rozviniete svalovú rovnováhu. Gymnastické lopty je tiež zakúpiť aj s gumovými úchytkami, čím sa zvýši jej využitie (posilníte aj vrchnú časť tela). Výhodou je, že v balení nájdete aj ručnú pumpu a teda nafúknutie lopty sa stane jednoduchšie a rýchlejšie. Cena sa pohybuje od 10 eur vyššie. Záleží však na veľkosti a kvalite.
  • Mini balls – sú podobné veľkým fitloptám, rozdiel je vo veľkosti. Priemer týchto lôpt sa pohybuje od 22 – 30 cm. Používajú sa na podporu stability celého tela, sú skvelé na posilnenie vnútorných svalov stehien.

Tiež je možné ich použiť ako masážnu pomôcku. Môžete si na loptu ľahnúť a cítiť ako jemný pohyb uvoľňuje stuhnuté svalstvo chrbta. Určite ste počuli, že na podobné účely sa používa tenisová lopta, prípadne zrolované ponožky. Mini ball je však mäkšia, čo pôsobí lepšie na postihnuté miesta.


Lopta TopBall - 45 cmLopta s úchytkami - 55 cmLopta s úchytkami - 55 cmFitloptová stolička cm

Ako si vybrať tú správnu fitloptu?

Najťažšou výzvou je snáď správny výber. Obchody ponúkajú širokú škálu gymnastických lôpt, no môže byť ťažké vybrať si tú správnu. Hlavne vtedy, keď nemáte ani poňatia, ako pri výbere postupovať a aké kritériá by lopta mala spĺňať.

Vedzte, že v tomto prípade na veľkosti záleží! Veľké fitlopty sa pohybujú od veľkosti v priemere od 45 – 75 cm.

  Najjednoduchšou metódou je samozrejme odskúšať fitloptu na mieste. Pokiaľ pri sedení na fitlopte vytvárajú vaše nohy 90° uhol, veľkosť je správna. Ale v prípade, že sú kolená vyššie ako stehná, lopta je pre vás pravdepodobne malá.

Áno, je možné loptu dofúknuť alebo naopak sfúknuť, kedy stratí svoj objem, no vedzte, že týmto riskujete:

prasknutie lopty

  v prípade nedofúknutia je lopta nepevná a teda nestabilná. Jej využitie (podpora rovnováhy) nemá opodstatnenie.

 nedofúknutá fitlopta tlačí na zadné stehná a spomaľuje krvný obeh

Ak túto možnosť nemáte (vyskúšať fitloptu na mieste predaja), môžete sa riadiť nasledujúcou tabuľkou:

VýškaPriemer lopty:
Do 145 cm45 cm
145 – 155 cm55 cm
165 – 185 cm65 cm
185 – 195 cm75 cm
Nad 195 cm85 cm

TIP

Zelená káva – Green Coffee Tri je momentálne najpredávanejšia zelená káva za rok 2018. Poprípade si prečítaj náš článok o zelených kávach.


Cviky na fitlopte

Keď už máte tú svoju fitloptu vybranú a ste si istí, že je pre vás právna, nastal čas na praktickú časť.

Plank po stojačky

Postavte sa pred fitloptu, jednu nohu pokrčte v kolene (podobne ako pri výpadoch) a presuňte bližšie k lopte. Zohnite sa a položte oba lakte na loptu, prepleťte prsty. Uistite sa, že lakte a predlaktia sú celou plochou zatlačené do lopty.

Pomaly presuňte  pokrčenú nohu dozadu. Ako pri bežnom planku vťahujte pupok dovnútra, ramená ťahajte dole od uší. Váhu presúvajte do vrchnej časti tela, zapretej o loptu. Vydržte 30 sekúnd a opakujte ešte dva krát.

Kliky

  1. variácia (začiatočníci)

Kľaknite si na dlážku tak, aby boli vaše nohy rozkročené na šírku bokov. Ruky položte na loptu, dlane sa dotýkajú, zápästia sú vo vzduchu. Pomaly od seba ,,odrolujte“ loptu až dovtedy, kým nie sú lakte zaborené do lopty a spojené dlane a zápästia vo vzduchu. Poloha podobná planku. Pri správnom vykonávaní cviku by ste mali cítiť zapojenie medzi lopatkových svalov a ramien.

Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte 10 až 20 krát.

  1. variácia (pokročilí)

Ak vám obyčajné kliky nerobia problém, nasledujúci cvik bude pre vás zaujímavá výzva a spestrenie.

Ľahnite si na loptu a rukami sa posuňte dopredu tak, že na lopte zostanú len členky. Zvyšok tela je vo vzduchu. Dlane sú pod ramenami, hlava nepadá dole, ani do záklonu. Brucho je spevnené, panva podsadená. Presuňte sa dole, chvíľu vydržte a vráťte sa do východiskovej polohy. Nezabudnite dýchať.

Superman

Ľahnite si na loptu tak, že sa jej dotýka len brucho a boky. Nohy sú vystreté, špičky sa dotýkajú zeme. Ruky presuňte za hlavu, akoby ste robili skracovačky a zodvihnite hornú polovicu tela. Čiže robíte niečo podobné brušáky, no teraz posilňujete najmä spodnú časť chrbta.

Opakujte 12 až 15 krát.

Zhrnutie

Keď už ste sa dozvedeli o všetkých výhodách, ktoré vám fitlopta ponúka, prečo jej nedať šancu? Ako ste sa dozvedeli, je skutočne všestranná a nevyužijete ju len ako náhradu stoličky. Tu už je však len na vás ako predchádzajúce tipy využijete a či prenesiete teóriu do praxe.

Veľa šťastia!

Ohodnoť!
[Total: 0 Average: 0]

Adrian

Ahoj moje meno je Adrián a som zakladateľ tohto magazínu. Športom sa venujem od malička a rozhodol som sa podeliť o svoje 15 ročné skúsenosti so širokou verejnosťou, za účelom pomôcť. Každým dňom sa učím nové poznatky, ktoré hneď spisujem na Fitness-life.sk

This Post Has One Comment

Pridaj komentár